Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska inicjuje loty testowe dronem miejskim i UAM w całej UE

Published

on

Polska inicjuje loty testowe dronem miejskim i UAM w całej UE

W Polsce przeprowadzono wstępną serię lotów testowych dronów nad miastami w celu przyspieszenia przygotowań do wprowadzenia usług Urban Air Mobility (UAM) i systemów nawigacyjnych w całej Unii Europejskiej.

Pierwszy z tych procesów odbywa się w 200-tysięcznym Rzeszowie i siedzibie Centrum dronów Producent urządzeń typu drone-in-a-box. Projekt jest finansowany ze środków unijnego programu Horyzont 2020 oraz Wspólnego Przedsięwzięcia Badawczego ATM w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, których celem jest promowanie rozwoju inteligentnych i zrównoważonych działań lotniczych. Po Polsce loty testowe dronów odbędą się w Czechach, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, aby zbadać bezpieczną integrację pilotowanych i autonomicznych działań UAM w środowiskach miejskich.

Oprócz operatora lotów Dronehub, w projekt zaangażowani są również dostawca czujników i sprzętu Honeywell oraz partner w zakresie oprogramowania dla nawigacji i ruchu lotniczego Anioł wysokości. Wszystkie te firmy są członkami konsorcjum Uspace4UAM, które pracuje nad przyspieszeniem rozwoju koncepcji operacyjnych, przepisów i standardów operacji UAM w całej UE.

Pierwsza faza testów w Polsce obejmie 160 lotów w rejonie Rzeszowa do połowy 2022 roku. Są one wdrażane w trzech scenariuszach przez autonomiczne drony pływające w misjach publicznych. Pierwsza z nich będzie naśladować obserwację miejsc wypadków z powietrza; drugi do wykonywania zdjęć ortograficznych i fotogrametrycznych dla instytucji publicznych; i po trzecie, do transportu defibrylatorów AED w sytuacjach zagrażających życiu.

Na podstawie wyników naszych lotów m.in. nad Rzeszowem zostaną opracowane wytyczne dotyczące lotów dronami, ponieważ w niedalekiej przyszłości drony staną się codziennym widokiem nad europejskimi miastami – wyjaśnia założyciel i dyrektor generalny Dronehub Vadym Melnyk. „W ramach projektu Uspace4UAM opracowywane są wymogi bezpieczeństwa lotów oraz przepisy i standaryzacja wspierające rozwój lotów dronami na obszarach miejskich w UE. Celem projektu jest zademonstrowanie technologii autonomicznych dronów, które mogą być wykorzystywane w miastach w celu poprawy bezpieczeństwa i pomocy służbom bezpieczeństwa w radzeniu sobie z sytuacjami awaryjnymi.

Po wzmocnieniu obecnych lotów testowych dronów w Polsce o dane z podobnych testów w pozostałych trzech wybranych krajach, posłużą one w najbliższych latach do opracowania ogólnounijnych regulacji i systemów niezbędnych do bezpiecznej eksploatacji samolotów UAM na terenie całego kraju. światowa Europa.

– Sprawdzimy między innymi, jak drony reagują na różne i szybko zmieniające się warunki pogodowe – mówi Jakub Węglarz, manager Dronehub, który nadzoruje projekt lotu testowego. „Dzięki tym 160 zaplanowanym lotom możemy dostosować zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie do rzeczywistych warunków miejskich i potrzeb służb publicznych. Nasze wnioski i zalecenia są wykorzystywane do wspierania sprawnego korzystania z miejskiej mobilności powietrznej w Europie”.


Subskrybuj DroneDJ na YouTube, aby otrzymywać ekskluzywne filmy

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *