Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska inflacja słabnie w czerwcu | Pstryknąć

Published

on

Polska inflacja słabnie w czerwcu |  Pstryknąć

Polska inflacja spadła z 4,7% r/rw czerwcu do 4,4% r/r, według wstępnego odczytu, wobec konsensusu na poziomie 4,6%. Głównym czynnikiem był spadek inflacji bazowej z 4,0 do 3,5% rok do roku. Jednak inflacja pozostanie wysoka.

Gwałtowny spadek inflacji bazowej prawdopodobnie przyjmie z zadowoleniem bank centralny, który chciałby poczekać z podwyżką stóp, ale naszym zdaniem jest za wcześnie. W czerwcu 2020 r. inflacja bazowa wzrosła o 0,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem, tworząc wysoką bazę odniesienia na czerwiec 2021 r.

Wzrost bazy na 2020 r. wynikał z kilku czynników, m.in. statystycznej imputacji danych przez GUS (wiele miejsc było nadal zamkniętych, więc nie udało się uzyskać cen realnych), które prawdopodobnie przesadziły dynamikę cen w niektórych kategoriach w 2020 r., częściowe wznowienie gospodarki i gwałtowny wzrost niektórych cen, zwłaszcza w okresie świątecznym, oraz dalszy wzrost kosztów wywozu śmieci.

Czynniki te nie powtórzyły się w tym samym stopniu w tym roku, ale inne czynniki prawdopodobnie wpłyną na wzrost cen bazowych w nadchodzących miesiącach. Stłumiony popyt nie został jeszcze całkowicie wyeliminowany, ponieważ większość ożywienia w pierwszej połowie 21 roku wynikała dotychczas z silnej produkcji.

Jesienią powinny zacząć napływać środki z Funduszu Naprawczego, a od stycznia 2022 r. stawki PIT (dla nisko i średnio zarabiających) obniżą się zgodnie z reformą Polish New Deal, co powinno utrzymać popyt konsumpcyjny na wysokim poziomie w kolejnych latach .

Podaż będzie miała trudności z dotrzymaniem tempa rosnącemu popytowi. Dodatkowo firmy są pod presją kosztową z powodu wysokich cen surowców, niedoborów niektórych komponentów (np. układów scalonych) oraz braku personelu. Są w stanie przerzucić wyższe koszty na ceny produktów końcowych.

Oczekujemy, że CPI wyniesie średnio 4,2% r/r w 2021 i 3,8% w 2022.

READ  Powstaje w Polsce rząd zombie - POLITICO

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *