Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i Węgry zmuszają przywódców UE do usunięcia migracji z Deklaracji z Granady – POLITICO

Published

on

Polska i Węgry zmuszają przywódców UE do usunięcia migracji z Deklaracji z Granady – POLITICO

GRANADA, Hiszpania (AP) – Spotkanie przywódców UE zakończyło się półflopem, gdy Polska i Węgry zmusiły delegatów do usunięcia fragmentu podsumowującego poglądy krajów na temat migracji z oświadczenia, nad którym dyplomaci pracowali od tygodni.

Do kłótni w ostatniej chwili w sprawie migracji doszło dzień po kolejnym szczycie – tym razem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie – który był pełen niepokojów, ponieważ przywódcom nie udało się rozwiązać regionalnych kryzysów na Kaukazie Południowym i nie poczynili postępów na Bałkanach Zachodnich. A po tym, jak brytyjski premier był gospodarzem wydarzenia towarzyszącego na temat migracji przed opuszczeniem szczytu, Hiszpania, będąca gospodarzem, odwołała planowaną w czwartek konferencję prasową w Radzie Europejskiej.

Na zakończenie piątkowego szczytu UE premier Polski Mateusz Morawiecki, który 15 października stoi przed wyborami parlamentarnymi, wziął na siebie odpowiedzialność za agresywną postawę swoich odpowiedników. „Na sesji plenarnej bardzo jasno przedstawiłem nasze stanowisko i zdecydowałem się zawetować część projektu ustawy dotyczącą migracji” – kontynuował Media społecznościowe.

Szczególnie gniewny był węgierski polityk Viktor Orbán, który stwierdził, że Polska i Węgry zostały „naciskane” przez innych członków UE na początku tygodnia do podpisania unijnego planu reformy migracyjnej, ale nie poprą kompromisowego stanowiska w Granadzie. „Po tym nie będzie już szans na żaden kompromis i porozumienie w sprawie migracji… ponieważ zgodnie z prawem zostaniemy zgwałceni.” Jeśli zostaniesz zgwałcona zgodnie z prawem i zmuszona do zaakceptowania czegoś, czego nie lubisz, jak byś się z tym czuła? kompromis i porozumienie? To niemożliwe” – powiedział wcześniej tego samego dnia.

Jednak głowy państw i rządów na szczycie UE przybrały odważną minę w obliczu politycznego porwania.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że spór o migrację nie jest aż tak „duży” i sprowadza się do kwestii wewnętrznych w Polsce i na Węgrzech. „Za tydzień w Polsce wybory, a Viktor Orbán lubi wywoływać zamieszanie i chaos” – powiedział, dodając, że porozumienie migracyjne leży w ich interesie, ponieważ „wzmacnia kontrolę na granicach zewnętrznych”.

READ  bne IntelliNews - ING: Presja inflacyjna w Polsce nadal rośnie

Głównym tematem szczytu przywódców europejskich w Granadzie było znalezienie sposobów na zmniejszenie liczby uchodźców i migrantów nielegalnie przedostających się do Europy. Migracja pozostaje głównym przedmiotem troski Unii, szczególnie w kontekście przyszłorocznych wyborów europejskich oraz w obliczu rosnącego populizmu, który często prowadzi do retoryki antyimigracyjnej.

Po miesiącach impasu członkowie UE osiągnęli w środę porozumienie w sprawie ostatniej części porozumienia migracyjnego, które zaostrzy środki przeciwdziałające nielegalnej migracji i wprowadzi porozumienie w sprawie rozdziału przybywających migrantów wśród członków UE.

Mówiąc o ekspansji

Pomimo sporu dotyczącego migracji 27 szefów państw i rządów zgodziło się z resztą oświadczenia, co obejmowało dzień po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz kilku innych szefów państw i rządów krajów kandydujących do UE uczestniczyli w Sekcji Szczytu Polityki Europejskiej ds. UE rozszerzenie należało do Wspólnoty.

W oświadczeniu stwierdzono, że „rozszerzenie jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt”, ale nie odniesiono się do konkretnych krajów, takich jak Ukraina, które starały się przystąpić do UE. Główny postulat Francuzów i Niemców zawarty w deklaracji dotyczył „reform” niezbędnych do przygotowania się na przyjazdy.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nalegał na zmianę sposobu podejmowania decyzji w UE. powiedzenie „Potrzebujemy ważnych decyzji jedynie większością kwalifikowaną”, a nie jednomyślności wszystkich szefów państw i rządów w UE – co czasami skutkuje blokowaniem pozostałych zaledwie kilku krajów, jak miało to miejsce na piątkowym szczycie migracyjnym.

W piątek rano przywódcy UE rozmawiali na temat strategicznej autonomii i rozszerzenia, ich ram czasowych oraz tego, jakie reformy będą potrzebne, jeśli Ukraina, Mołdawia i inne kraje przystąpią do bloku.

ANKIETA WYBORÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Więcej danych z badań z całej Europy zob POLITYCZNIE Ankieta ankiet.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział reporterom, że wyłania się „konsensus” w sprawie „transformacji geopolitycznej Europy”.

READ  Bruksela zaczyna rozważać możliwość uwolnienia dla Polski 76 mld euro z funduszy spójności

„Musimy działać szybciej. Żadna decyzja nie została podjęta – niektórzy są jej przeciwni, inni opowiadają się za bardzo konwencjonalnym rozwiązaniem [accession] procesu” – powiedział Macron.

Na ostatniej konferencji prasowej szczytu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen opowiedziała się za rozszerzeniem jako sytuacją korzystną dla obu stron, która byłaby „korzystna zarówno dla kraju, który dołączył do UE, jak i dla UE w dużej mierze stopniu „być.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *