Connect with us

Sport

Polska i Węgry potykają się o szczyt UE w sprawie migracji

Published

on

Polska i Węgry potykają się o szczyt UE w sprawie migracji

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że nie wycofa się ze sprzeciwu wobec umowy migracyjnej (Ludovic MARIN)

Polska i Węgry rzuciły kluczem w prace na szczycie UE w piątek, wzywając do wznowienia popieranego przez większość porozumienia w sprawie rozmieszczenia osób ubiegających się o azyl w całej Unii.

Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie wycofa się w tej sprawie, obwiniając partnerów UE za stwierdzenie, że porozumienie w sprawie dzielenia się migrantami było „procesem wymuszonym, a nie dobrowolnym”.

Węgierski premier Viktor Orban powiedział węgierskiemu państwowemu radiu: „Możemy zaakceptować każdą regułę tylko wtedy, gdy wszyscy się na nią zgodzimy, jeśli zapadnie jednomyślna decyzja”.

Ich stanowisko oznacza, że ​​przygotowany tekst migracyjny, który miał zostać wydany w imieniu wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej, zostanie porzucony – powiedział słoweński premier Robert Golob.

Zamiast tego lider szczytu, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, złoży własne oświadczenie w tej sprawie, powiedział Golob.

Polska i Węgry są wściekłe, że 8 czerwca zostały przegłosowane przez inne kraje UE, kiedy osiągnięto wstępne porozumienie.

Umowa wymagałaby relokacji osób ubiegających się o azyl do krajów w całej Unii. Kraje, które odmawiają przyjęcia migrantów, płacą narodom, które to robią.

Spór pojawił się w cieniu zatonięcia przepełnionej łodzi z uchodźcami u wybrzeży Grecji 14 czerwca, w której utonęły co najmniej 82 osoby.

– Grecja oskarżona –

Holenderska grupa zajmująca się prawami człowieka, Lighthouse Reports, oskarżyła władze greckie o manipulowanie zeznaniami ocalałych, aby uniknąć twierdzeń niektórych ocalałych, że tragedia wydarzyła się, ponieważ grecka straż przybrzeżna przywiązała linę do statku i odjechała, powodując uszkodzenia powodujące jego wywrócenie .

Ci, którzy przeżyli, z którymi rozmawiała agencja AFP, powiedzieli, że władze greckie naciskały na nich, aby nie rozmawiały z mediami i obwiniały grecką straż przybrzeżną za wywrócenie się.

READ  Weghorst jako bohater, gdy Holandia o włos wyprzedza Polskę

Dyskusje na szczycie UE w sprawie migracji miały na celu umocnienie stanowiska Unii przed negocjacjami z Parlamentem Europejskim w sprawie przeciągającej się od dawna zmiany unijnych przepisów dotyczących osób ubiegających się o azyl.

Zgodnie z prawem traktatowym UE, takie kwestie mogą być rozstrzygane przez ważoną większość państw członkowskich. Ale Polska i Węgry chciały, aby kwestia ta pojawiła się przy stole na szczycie, gdzie mają prawo weta.

Inni przywódcy odmówili.

Holenderski premier Mark Rutte podkreślił, że „ten pakt obowiązuje”, podczas gdy premier Łotwy Arturs Krisjanis Karins powiedział, że istnieje „szeroki konsensus” w sprawie umowy.

Dyplomata UE, który chciał pozostać anonimowy, powiedział, że fakt, że Michel miał złożyć oświadczenie zamiast wszystkich przywódców UE, był „bardzo złym sygnałem”.

Polska gości obecnie ponad milion ukraińskich uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy po zeszłorocznej inwazji rosyjskiej.

Ale Warszawa od dawna sprzeciwia się wszelkim przesiedleniom migrantów – głównie z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu – którzy przybyli do Grecji czy Włoch.

Polski rząd chce ogólnokrajowego referendum w sprawie przyjmowania uchodźców.

Prezydent Francji Emmanuel Macron opuścił piątkowy szczyt wcześniej, aby wrócić do domu, gdzie późną nocą wybuchły zamieszki w związku z zabójstwem nastolatka przez policję na przystanku drogowym.

– „Zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa” Ukrainy –

Niezależnie od awantury migracyjnej przywódcy UE poparli pomysł podjęcia potencjalnych „zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa”, aby pomóc Ukrainie lepiej chronić się w przyszłości.

Oświadczyli, że są „gotowi przyczynić się, wraz z partnerami, do przyszłych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy, co pomoże Ukrainie w długoterminowej obronie”.

Unijna dyskusja na temat składania zobowiązań była prowadzona przez Macrona, który od dawna wzywał do wzmocnienia europejskiej roli w dziedzinie obronności.

READ  Bez Ibrahimovica Szwecja awansuje do finału play-offów mistrzostw świata

Jednak inne państwa członkowskie stwierdziły, że nie jest jasne, co blok może dodać do szkolenia wojskowego i uzbrojenia, które już zapewnia Ukrainie.

Oświadczenie pojawia się, gdy Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Niemcy negocjują dwustronne zobowiązania dotyczące dostaw broni, szkolenia i pomocy dla Ukrainy przed szczytem przywódców NATO, który ma się odbyć za dwa tygodnie.

Ukraina wzywa szczyt do wysłania jasnego sygnału, że po zakończeniu wojny z Rosją znajdzie się pod parasolem sojuszu.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby sojusz ogłosił bardziej szczegółowe informacje na temat przyznania członkostwa, poza obietnicą z 2008 r., że pewnego dnia przystąpi do NATO.

rmb-alm/raz/yad

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *