Nauka
Polska i USA podpisują umowę o udostępnianiu informacji kosmicznych – sekcja angielska
Porozumienie podpisało Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Dowództwo Operacji Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSPACECOM) – podała państwowa agencja informacyjna PAP.
Władze podpisały porozumienie w trakcie Sympozjum kosmiczne 38 w Colorado Springs w Kolorado, w środę.
Sygnatariuszami był Prezes POLSA Grzegorz Wrochna; O Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP, generał broni Piotr A. Błazeusz; i dowódca USSPACECOM, generał James Dickinson, podała agencja informacyjna PAP.
Podczas 38 #Sympozjum Kosmiczne w Colorado Springs dowódca @US_SpaceComzastępca Szefa @SztabGenWP w przyjacielu @MON_GOV_PL oraz prezes @POLSA_GOV_PL podpisał 🇵🇱-🇺🇸 porozumienie lub współpraca. Umowa zapewnia ochronę, a także bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój w przestrzeni chronionej. pic.twitter.com/Pf1XfRxi9J
– Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) 20 kwietnia 2023 r
Poprawa „bezpieczeństwa, stabilności i zrównoważonego rozwoju lotów kosmicznych”
Umowa miała na celu „ulepszenie bezpieczeństwo, stabilność, ochronę i zrównoważony rozwój lotów kosmicznych dla wszystkich” – stwierdziła POLSA w oświadczeniu.
Jej szef Grzegorz Wrochna powiedział dziennikarzom, że „rosnąca liczba obiektów na orbicie okołoziemskiej” i konieczność utrzymania „pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej” powodują, że „konieczne jest zacieśnienie współpracy międzynarodowej”.
Powiedział, że nowe porozumienie ułatwi dzielenie się kosmiczną świadomością sytuacyjną pomiędzy Polską a Ameryką, dodając, że „jest to szczególnie ważne w czasach, gdy wykorzystanie technologii satelitarnej do komunikacji, nawigacji i obserwacji Ziemi stało się niezbędne dla funkcjonowania współczesnych państw . ”
Część #USSPACECOMprogram udostępniania danych SSA, @POLSA_GOV_PL + @SztabGenWP Dołącz do 170 partnerów z agencji komercyjnych, akademickich i zagranicznych oraz agencji międzyrządowych, których wspólnym zobowiązaniem jest zapewnienie bezpiecznych i zrównoważonych operacji kosmicznych. Zobacz więcej informacji: https://t.co/cmA081gqbN https://t.co/j6heuSeLLD
– Dowództwo Kosmiczne USA (@US_SpaceCom) 19 kwietnia 2023 r
Przedstawiciele POLSA powiedzieli reporterom, że agencja „aktywnie wykorzystuje informacje pochodzące ze strony amerykańskiej do powiadamiania instytucji publicznych o zagrożeniach istniejących w przestrzeni kosmicznej, w tym o zagrożeniach dla aktywnych polskich satelitów” – podała agencja informacyjna PAP.
Należąca do Pentagonu jednostka USSPACECOM poinformowała, że zawarła ponad 170 porozumień w sprawie wymiany świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej z partnerami z sektora komercyjnego, środowiskiem akademickim oraz agencjami zagranicznymi i międzyrządowymi.
Porozumienie o użyciu informacji służących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej przebywającej Polska Agencja Kosmiczna, Dowództwo Kosmiczne USA e MON – powiadomienie w czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).#PAPinformacjehttps://t.co/TaYxbiZvQy
– PAP (@PAPinformacje) 20 kwietnia 2023 r
Przestrzenna świadomość sytuacyjna
Koncepcja Według Space Foundation świadomość sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej (SSA) odnosi się do śledzenia obiektów na orbicie Ziemi i przewidywania, gdzie się one znajdą w danym momencie.
Eksperci szacują, że na orbicie Ziemi znajdują się dziesiątki tysięcy obiektów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla satelitów i rakiet nośnych.
Władze monitorują około 46 000 obiektów, w tym około 7 800 aktywnych satelitów i około 19 000 kawałków orbitalnych śmieci, czyli „śmieci kosmicznych” – podaje agencja informacyjna PAP.
Tymczasem według ekspertów liczbę niezidentyfikowanych i potencjalnie niebezpiecznych śmieci kosmicznych większych niż 1 cm na orbicie okołoziemskiej szacuje się na ponad 1 milion.
(pm/gs)
Źródło: PAPKA, POLSA, Dowództwo Operacji Kosmicznych USA, Fundacja Kosmiczna
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”