Connect with us

Gospodarka

Polska i USA ogłaszają strategiczne partnerstwo w celu uruchomienia polskiego cywilnego programu jądrowego

Published

on

Polska i USA ogłaszają strategiczne partnerstwo w celu uruchomienia polskiego cywilnego programu jądrowego

WASZYNGTON Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że polska Rada Ministrów wybrała amerykańską firmę Westinghouse na dostawcę technologii w pierwszej fazie szacowanego na 40 miliardów dolarów pierwszego cywilnego projektu jądrowego. Jest to jeden z największych cywilnych projektów nuklearnych kiedykolwiek przyznanych przemysłowi amerykańskiemu i pierwszy od 2007 roku.

Minister Granholm pochwalił decyzję Polski i podziękował premierowi za wysiłki na rzecz wzmocnienia współpracy amerykańsko-polskiej: „Ogłoszenie Polski sygnalizuje światu, że nasze strategiczne partnerstwo, filar Sojuszu Atlantyckiego, pozostaje nie do złamania. Nasze zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności Polski jest niezachwiane i jesteśmy zaangażowani we współpracę, aby stworzyć czystszą przyszłość energetyczną i możliwości gospodarcze dla naszych obywateli”.

Departament Energii (DOE) kierował zaangażowaniem USA z Polską w zakresie cywilnej współpracy jądrowej w ramach umowy międzyrządowej, która weszła w życie w lutym 2021 r., i współprzewodniczył dwustronnemu komitetowi sterującemu utworzonemu w celu realizacji projektu. Komisja powołała zespół ekspertów w celu przygotowania ostatecznego raportu, który ma być przedłożony rządowi RP na temat elementów technicznych i finansowych ostatecznej oferty, który został rozpatrzony i zatwierdzony przez Radę Ministrów w dniu 2 listopada 2022 r. Sekretarz stanu Granholm kierował amerykańskimi staraniami o współpracę z Polską, prowadząc „podejście obejmujące cały rząd” w celu opracowania kompleksowego i konkurencyjnego pakietu dla Polski. DOE jest obecnie zaangażowana w kolejne porozumienie międzyrządowe z Rumunią w sprawie energii jądrowej i bada możliwości współpracy z innymi krajami w podobnych procesach.

Ta pierwsza faza projektu, z firmą Bechtel jako kluczowym partnerem w proponowanym amerykańskim zespole dostawczym, przewiduje budowę trzech jednostek w lokalizacji w północno-wschodniej Polsce, które stworzą lub utrzymają 62 500 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych podczas prac rozwojowych, zamówień i budowy . Ponadto zostanie utworzonych lub utrzymanych 2000 miejsc pracy dzięki dostarczeniu paliwa jądrowego do każdej elektrowni. Druga faza trzech jednostek stworzy również lub utrzyma 62 500 miejsc pracy, co daje łącznie 135 000 dobrze płatnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych dla całego projektu obejmującego 6 jednostek. Te miejsca pracy znajdują się w Pensylwanii, a także w ponad 16 stanach i Dystrykcie Kolumbii.

READ  UE odblokuje miliardy dla Polski, ale nie ma wypłat w sądzie - urzędnicy

Zaangażowanie administracji Biden-Harris w energetykę jądrową

Administracja Biden-Harris uznaje, że rozwój czystej, bezpiecznej i niezawodnej energii jądrowej ma zasadnicze znaczenie dla partnerów i sojuszników, aby sprostać wyzwaniom i łagodzić skutki zmian klimatu. W tym celu prezydent Biden jest zaangażowany w rewitalizację i wzmocnienie amerykańskiego cywilnego przemysłu jądrowego. Priorytetem DOE jest wspieranie innowacyjnej i zaawansowanej technologii energetyki jądrowej, która może zapewnić niezawodne i bezemisyjne zasilanie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Amerykańska technologia jądrowa jest najlepsza w swojej klasie, a amerykański przemysł nadal jest światowym liderem w dziedzinie innowacji jądrowych.

Ta decyzja pojawia się w kluczowym dla Europy momencie. Nielegalny i niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę pokazał, że narody europejskie muszą zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich źródeł energii. Decyzja Polski o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest ważnym krokiem w dywersyfikacji dostaw energii i poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Energia jądrowa jest dla Polski niezbędna do ograniczenia emisji CO2; Poza węglem brunatnym Polska jest silnie uzależniona od zewnętrznych źródeł energii do wytwarzania energii. 70% energii elektrycznej w kraju jest produkowane w elektrowniach opalanych węglem kamiennym lub brunatnym. Polska zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Wykorzystanie bezpiecznej, czystej i niezawodnej energii jądrowej jest dla Polski kluczowym narzędziem realizacji tych celów klimatycznych.

W miarę jak narody europejskie zaczynają wdrażać strategie łagodzenia zmian klimatycznych i dywersyfikacji w celu zmniejszenia zależności od rosyjskich źródeł energii, Departament Energii jest gotowy do współpracy z sojusznikami i partnerami w regionie w celu modernizacji i rozbudowy ich floty nuklearnej z czasów sowieckich pracujących na rzecz czystej floty przyszłość energetyczna. Polski cywilny projekt jądrowy może służyć jako szablon dla przyszłego rozwoju projektów w regionie.

Projekt Westinghouse AP1000 reprezentuje najbardziej zaawansowany na świecie reaktor na wodę lekką. Westinghouse ma ponad 130-letnią historię innowacji, budując pierwszy komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 roku. Obecnie prawie 50% światowych elektrowni jądrowych jest opartych na technologii Westinghouse. W 2011 roku technologia AP1000 była pierwszym projektem reaktora generacji III+, który uzyskał certyfikat typu wydany przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych (USNRC) i od tego czasu został przetestowany i zaakceptowany w Wielkiej Brytanii, Europie, Kanadzie i Chinach.

READ  Polska buduje największe w Europie siły lądowe, aby przeciwdziałać rosyjskiemu zagrożeniu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *