Gospodarka
Polska i Ukraina wzywają do nałożenia sankcji nuklearnych na Rosję
SARAJEWO, 2 marca (Reuters) – Polska i Ukraina wezwały w czwartek do nałożenia międzynarodowych sankcji na rosyjski sektor energetyki jądrowej i wyraziły obawę, że ich sąsiad może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu i gospodarce w Europie, jeśli ataki na ukraińskie elektrownie będą kontynuowane.
W ubiegłym tygodniu Unia Europejska przyjęła dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji, ale nie objęła jej sektora energetyki jądrowej z powodu sprzeciwu niektórych państw członkowskich.
„Jeśli chcemy rozwijać energetykę jądrową… musimy zawiesić Rosję w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)” – powiedziała Anna Moskwa, polska minister klimatu i środowiska, na konferencji energetycznej w stolicy Chorwacji Zagrzebiu.
„Musimy zakończyć wszelką współpracę nuklearną z Rosją… i wierzę, że Europa to zrobi” – powiedziała Moskwa. „Następny pakiet sankcji nuklearnych – to jest nasze przyszłe wyzwanie, któremu musimy stawić czoła, bez względu na to, jak trudne będzie”.
Ostatnia aktualizacja
Obejrzyj jeszcze 2 historie
Dokładnie rok po rozpoczęciu inwazji Rosja zajęła elektrownię atomową Zaporoże na Ukrainie. Obiekt, największy w Europie z sześcioma reaktorami, pozostaje blisko linii frontu, a każda ze stron oskarża drugą o ostrzał i ryzyko wypadku nuklearnego.
Moskwa powiedziała, że rosyjska okupacja Zaporoża stanowi „bardzo poważne zagrożenie dla naszych gospodarek, naszego społeczeństwa i naszego bezpieczeństwa”.
„Jesteśmy krajami sąsiadującymi, każdego dnia analizujemy, co może się wydarzyć”.
Od października Rosja bombarduje linie przesyłowe i podstacje w ukraińskich elektrowniach jądrowych, pozostawiając miliony ludzi bez prądu i ogrzewania na wiele dni w mroźnych miesiącach zimowych.
„Powinniśmy pozbyć się Rosjan z sektora nuklearnego, w cywilizowanym świecie nie mogą oni być obecni jako partnerzy biznesowi” – powiedział ukraiński minister energetyki German Gałuszczenko na tej samej konferencji w środę. „Niszczą wszystko, niszczą wszystkie siedem filarów bezpieczeństwa jądrowego”.
Ukraina pomyślnie przywróciła zasilanie swoim obywatelom i obecnie współpracuje z partnerami amerykańskimi w celu odbudowy sieci energetycznej, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe rosyjskie zagrożenia militarne, powiedział Gałuszczenko na spotkaniu ministerialnym Partnerstwa Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej (P-TECC).
Gałuszczenko powiedział, że Ukraina chce zdecentralizować wytwarzanie energii, aby utrudnić Rosjanom atak na elektrownie.
We wtorek Rosja oficjalnie zawiesiła swój udział w traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych New START, oskarżając Waszyngton o wykorzystywanie go do pomocy Ukrainie w atakach na rosyjskie strategiczne lokalizacje.
Reportaż Darii Sito-Sucic; Pod redakcją Sharon Singleton
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”