Connect with us

Gospodarka

Polska i Ukraina wzywają Bidena do zapobieżenia ukończeniu projektu – UNIAN

Published

on

Polska i Ukraina wzywają Bidena do zapobieżenia ukończeniu projektu – UNIAN

Polska i Ukraina od dawna ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z budową Nord Stream 2.

REUTERS

REUTERS

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i jego ukraiński odpowiednik Dmytro Kuleba wzywają prezydenta USA Joe Bidena do wykorzystania wszelkich dostępnych mu środków, aby nie dopuścić do ukończenia projektu.

Polska i Ukraina od dawna ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z budową Nord Stream 2. Politico zgłoszone.

„Szanujemy prawo Niemiec do wyrażenia swojego punktu widzenia. Jesteśmy jednak głęboko przekonani, że takie projekty nie mogą być postrzegane z bliska przez pryzmat stosunków dwustronnych, ale powinny być postrzegane z szerszej perspektywy interesów i bezpieczeństwa Europy jako całości. „powiedzieli ministrowie.

„Zachód, na którego czele stoją Stany Zjednoczone, nie może sobie pozwolić na unikanie szantażu, który sprzeciwia się wszystkiemu, za czym opowiadamy” – czytamy w raporcie.

„Nasze wezwanie do czujności i odwagi zostało usłyszane na Kongresie Stanów Zjednoczonych, który naciskał na działania mające na celu zakończenie tego niebezpiecznego, powodującego podziały projektu. Wzywamy prezydenta USA Joe Bidena do wykorzystania wszelkich dostępnych mu środków, aby uniemożliwić ukończenie projektu”. – powiedzieli dyplomaci.

Zdaniem Rau i Kuleby należy odrzucić twierdzenia, że ​​Nord Stream 2 „urósł zbyt duży, by upaść” i że po prostu trzeba go dokończyć.

przeczytaj takżeRosyjski projekt Nord Stream 2 mający na celu zdziesiątkowanie ekosystemu Morza Bałtyckiego – wywiad Ukrainy„Jeśli projekt się powiedzie, Rosja może spróbować przekonać ukraińską opinię publiczną, że Zachód nie dba o własne zasady, a ostatecznie o bezpieczeństwo i dobrobyt Ukrainy” – powiedzieli.

Nord Stream 2: Tło

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę i eksploatację dwóch odgałęzień gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m sześc. Gazu ziemnego rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Powinien łączyć rosyjski Ust-Lug i niemiecki Greifswald. Ten nowy rurociąg omijający Ukrainę ma być budowany obok istniejącego rurociągu Nord Stream 1.

Budowa rurociągu powinna zakończyć się przed końcem 2019 roku.

Rurociąg będzie miał długość 1220 km. Projekt jest realizowany przez rosyjski Gazprom we współpracy z europejskimi firmami – ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper i Wintershall. Ukraina jest przeciwna budowie Nord Stream 2, ponieważ najprawdopodobniej utraci status kraju tranzytu gazu, a potencjalną utratę dochodów szacuje się na 3 mld USD rocznie. Projekt jest również mocno krytykowany przez USA, Polskę i kraje bałtyckie.

4 listopada 2020 roku media podały, że Kongres USA chciał przedłużyć sankcje wobec Nord Stream 2 i TurkStream.

6 grudnia 2020 roku Robin Quinville wezwał UE i Niemcy do nałożenia moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2.

9 grudnia 2020 roku Izba Reprezentantów USA zatwierdziła ustawę National Defense Authorization Act (NDAA) z 2021 r., Rozszerzającą ograniczenia dotyczące rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

11 grudnia 2020 r. Wznowiono budowę gazociągu Nord Stream 2.

29 grudnia 2020 roku ogłoszono, że Izba Reprezentantów przezwyciężyła weto ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie budżetu obronnego USA, wprowadzając sankcje wobec Nord Stream 2.

Stany Zjednoczone wzywają europejskich sojuszników i prywatne firmy do zaprzestania prac nad Nord Stream 2 i przygotowują w najbliższych tygodniach szersze sankcje wobec rosyjskiego projektu.

Senat USA zatwierdził budżet obronny USA na rok fiskalny 2021, który zawiera nowe sankcje wobec rosyjskiego Nord Stream 2.

7 stycznia 2021 r.w Niemczech powstał fundusz wspierający dokończenie projektu Nord Stream 2.

13 stycznia 2021 roku Departament Stanu USA poinformował europejskie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 o ryzyku nałożenia nowych sankcji.

18 stycznia 2021 roku Stany Zjednoczone ostrzegły sojuszników w Europie o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjski statek Fortuna, który bierze udział w budowie gazociągu Nord Stream 2.

READ  ISW twierdzi, że Rosja wykorzystuje operacje informacyjne do demoralizowania ukraińskich żołnierzy

Autor:

UNIAN

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *