Connect with us

Gospodarka

Polska i Litwa wspierają NBU we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej z UE

Published

on

Polska i Litwa wspierają NBU we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej z UE

Narodowy Bank Polski i Bank Litwy będą wspierać Narodowy Bank Ukrainy we wdrażaniu układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą.

„W dniu dzisiejszym oficjalnie zainaugurowano projekt partnerstwa UE dla NBU. Projekt jest realizowany przez partnerów Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy. Celem projektu jest przyczynienie się do stabilności makroekonomicznej Ukrainy poprzez wzmocnienie instytucjonalne NBU, rozwój niezawodnej infrastruktury bankowej i płatniczej oraz wsparcie zdolności NBU do wdrożenia Umowy Stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą ”, powiedziała służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) powiadomiony.

Jak już wspomniano, projekt jest finansowany przez UE. Budżet projektu wynosi 1 mln euro.

Projekt potrwa od 1 października 2020 r. Do 30 czerwca 2022 r. W jego skład wejdą dziesiątki ekspertów z Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy, którym będą towarzyszyć eksperci z pięciu innych europejskich krajowych banków centralnych.

Projekt twinningowy koncentruje się na czterech obszarach. Pierwsza dotyczy opracowywania podejść do nadzoru bankowego; druga – wdrożenie systemu płatności natychmiastowych; trzecia – usprawnienie planowania strategicznego w banku centralnym; czwarty – usprawnienie procesu integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej banku centralnego.

Ekspertyzy zewnętrzne posłużą wzmocnieniu NBU w jego działaniach i współpracy międzynarodowej, w szczególności przy wdrażaniu układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą.

„Dla Ukrainy integracja europejska jest kamieniem węgielnym na drodze do realizacji interesów narodowych i budowy gospodarczo rozwiniętego i demokratycznego państwa. Niewątpliwie projekt twinningowy z naszymi europejskimi partnerami będzie skutecznym narzędziem rozwoju naszych zdolności instytucjonalnych, wzmocnienia systemu bankowego Ukrainy oraz wprowadzenia innowacyjnych technologii finansowych. To kolejny ważny krok w kierunku integracji NBU z Europejską Wspólnotą Banków Centralnych ”- powiedział zastępca prezesa NBU Dmytro Sologub.

Dla przypomnienia: Twinning jest instrumentem Unii Europejskiej służącym do współpracy instytucjonalnej między administracją publiczną państw członkowskich UE a administracją krajów beneficjentów lub krajów partnerskich.

READ  Polska ma jedne z najniższych deficytów samorządów w UE

olej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *