Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i kraje bałtyckie wzmacniają kontrole graniczne w obliczu kryzysu migracyjnego – DW – 16 czerwca 2024

Published

on

Polska i kraje bałtyckie wzmacniają kontrole graniczne w obliczu kryzysu migracyjnego – DW – 16 czerwca 2024

Wkrótce po Unia Europejska Po tym, jak Białoruś nałożyła kilka sankcji na białoruski rząd za nazwanie wyborów prezydenckich sfałszowanymi przez opozycję, latem 2021 roku na granicę Białorusi z Litwą zaczęły napływać tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Ten nagły napływ, o który Polska i państwa bałtyckie oskarżają białoruskiego przywódcę, Aleksander Łukaszenka koordynacja działań z Rosją przekształciła się w poważny kryzys graniczny, który trzy lata później nadal trwa. Statystyki z trzech sąsiadujących ze sobą państw Białoruś pokazują, że funkcjonariusze graniczni zatrzymali około 150 000 prób nielegalnego wjazdu migrantów, w większości na terenie Polski.

„Nie ma wątpliwości, że kryzys na granicy był spowodowany hybrydowymi działaniami strony białoruskiej. Wiemy, że jest to sztucznie utworzony i kontrolowany szlak migracyjny” – powiedział DW Andrzej Juzwiak, rzecznik polskiej Straży Granicznej.

Urzędnicy UE uważają, że wielu migrantów zostało zorganizowanych i wspieranych przez Rosję i jej sojuszniczą Białoruś w celu destabilizacji Unii Europejskiej. Według polskich urzędników około 90 procent migrantów zatrzymanych na polskiej granicy posiada wizy rosyjskie, co sugeruje zaangażowanie Rosji.

Polska ponosi największy ciężar migrantów przekraczających granicę

Od 2021 r. polscy funkcjonariusze graniczni udaremnili prawie 100 000 prób nielegalnego przedostania się migrantów do Polski z Białorusi, a następnie Łotwa przy około 25 000 próbach i Litwa z 22 tys. Nie oznacza to jednak, że wiele osób próbowało przedostać się do UE, gdyż jedna osoba mogła podejmować próbę przekroczenia granicy kilka razy.

Patrząc na statystyki według roku, na szczycie tabeli znajduje się rok 2021 z nieco ponad 52 000 prób wjazdu do UE z Białorusi, następnie rok 2023 z 43 000 i rok 2022 z około 31 000.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku funkcjonariusze graniczni w trzech krajach zarejestrowali już ponad 20 000 prób wjazdu na teren UE. Polska po raz kolejny znajduje się pod największą presją: polskie władze zgłaszają 400 prób dziennie podejmowanych przez migrantów, którzy chcą głównie przedostać się do Niemiec i Wielkiej Brytanii dalej na zachód.

READ  Pierwszy w Polsce model H Hercules przyjeżdża na przygotowania do kraju | Aktualności

„Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze” – powiedział Juzwiak, nie podając szczegółów.

Na bezpośredniej granicy UE Rosja Sytuacja była stosunkowo spokojna w Estonii i na Łotwie; żadne z państw nie zgłosiło migracji „wspomaganej bronią”.

„Oczywiście, że były próby [by migrants] w ostatnich latach przekroczyły granicę estońską samodzielnie lub z pomocą różnych grup przestępczych w celu nielegalnej migracji” – powiedziała Veiko Kommusaar, szef estońskiej Agencji Straży Granicznej. „Liczby te nie są jednak duże i nie mogą porównać z tym, co dzieje się na Łotwie, Litwie i w Polsce, gdzie [Belarusian] Państwo celowo skierowało napływ ludzi w stronę granicy.”

północny sąsiad Estonii, FinlandiaPod koniec 2023 r. do punktów kontrolnych w Rosji przybyło około 1300 migrantów. W odpowiedzi kraj zamknął w kwietniu na czas nieokreślony całą granicę z Rosją.

Straż graniczna ostrzega: Migranci stają się coraz bardziej agresywni

Od 2021 roku Polska, Litwa i Łotwa wydały setki milionów euro na zabezpieczenie swoich granic wysokimi płotami z drutu kolczastego oraz wyposażenie ich w tysiące kamer i czujników ruchu. Zwiększono także liczbę stacjonujących tam funkcjonariuszy granicznych i żołnierzy.

Pomimo dodatkowych umocnień władze graniczne nadal borykały się z problemami.

Rok rozpoczął się spokojnie dla łotewskiej straży granicznej: ponieważ nadal działała ona w ramach specjalnych środków ochrony granicy, w styczniu i na początku lutego nie doszło prawie do żadnych nielegalnych naruszeń granicy, dlatego Łotwa zdecydowała się zaprzestać stosowania specjalnych środków. Ale potem nagle z Białorusi znów zaczęli napływać migranci.

Ogłaszając stan wyjątkowy, łotewska straż graniczna uzyskała prawo do działania na większym obszarze, a nie tylko w pobliżu granicy. Straż graniczna otrzymała prawo do przeszukiwania domów, jeśli istnieje podejrzenie, że ukrywają się w nich migranci. Straż graniczna ma prawo do pracy w godzinach nadliczbowych, a łotewska policja i siły zbrojne mają obowiązek wspierać straż graniczną.

READ  Kanada wysyła do Polski personel wojskowy, aby wesprzeć ukraińskich uchodźców

Polska zareagowała w podobny sposób, podejmując własne specjalne środki na granicy z Białorusią.

Polska ponownie wprowadziła strefę buforową na części swojej granicy z Białorusią, która będzie obowiązywać przez najbliższe trzy miesiące.Zdjęcie: Attila Husejnow/ZUMA Press Wire/IMAGO

13 czerwca Polska utworzyła na granicy z Białorusią strefę buforową zakazu wjazdu o długości około 60 km, czyli obszar o szerokości 200 metrów, zamknięty dla wszystkich nierezydentów, w tym grup humanitarnych i dziennikarzy. Poprzedni rząd Polski tymczasowo ustanowił w 2021 r. większą strefę buforową wzdłuż całej granicy.

Głównym celem strefy jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i funkcjonariuszom ochrony pełniącym służbę na granicy oraz ograniczenie działalności przemytników ludzi – powiedział rzecznik Straży Granicznej Juzwiak.

Dodał, że od początku kryzysu uchodźczego migranci stają się coraz bardziej agresywni. „Używają niebezpiecznych narzędzi, noży, noży przyczepionych do patyków, maczug, proc. W polskie patrole rzucają kamieniami, gałęziami i płonącymi gałęziami” – powiedział Juzwiak.

28 maja młody polski żołnierz został dźgnięty nożem w klatkę piersiową przez migranta przez kraty płotu granicznego w pobliżu wsi Dubicze Cerkiewne. Później zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

IOM: Należy szanować prawa i wolności wszystkich migrantów

Grupy praw uchodźców wypowiadały się przeciwko strefie buforowej. Twierdzą, że uniemożliwiłoby im to pomaganie migrantom przekraczającym granicę w odległych obszarach, którzy potrzebują żywności lub pomocy medycznej.

Polska, Łotwa i Litwa były wielokrotnie krytykowane przez organizacje humanitarne za sposób, w jaki poradziły sobie z kryzysem. Organizacje pozarządowe oskarżały kraje o łamanie praw człowieka poprzez wydalanie migrantów i osób ubiegających się o azyl przy użyciu taktyki „wypychania”. Osoby i grupy, które próbowały pomagać migrantom, są często aresztowane i ścigane.

Polska Straż Graniczna poinformowała, że ​​do 10 czerwca br. na tym odcinku polsko-białoruskiej granicy państwowej zatrzymano 196 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji wezwała wszystkie trzy państwa do zapewnienia praworządności na swoich granicach oraz poszanowania praw człowieka i wolności wszystkich migrantów, niezależnie od ich statusu imigracyjnego.

READ  Niemcy, Szwecja i Polska w odwecie wypędzają rosyjskich dyplomatów

„Podstawowa odpowiedzialność za ochronę osób bezbronnych powinna być dzielona między państwami w duchu solidarności i zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami” – powiedział DW rzecznik. IOM wezwała także do zaprzestania instrumentalizacji migrantów do celów politycznych.

Premier Tusk (po lewej) odwiedził w maju żołnierzy stacjonujących na granicy z BiałorusiąZdjęcie: Artur Reszko/pap/dpa/picture Alliance

Ale podczas majowej wizyty na granicy powiedział polski premier Donalda Tuska wykazywały się niezłomnością w walce z nielegalną migracją organizowaną przez Rosję i Białoruś.

„Nie ma miejsca na negocjacje. Granica Polski musi być chroniona” – powiedział. „Polscy żołnierze, straż graniczna, funkcjonariusze stali się celem agresji i macie pełne prawo, żeby nie powiedzieć obowiązek, użyć wszelkich dostępnych wam środków. […] kiedy bronisz nie tylko granicy, ale także własnego życia.”

Redakcja: Martin Kübler

Mieszkańcy wschodniej Polski obawiają się, że strefa przygraniczna zabije turystykę

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *