Najważniejsze wiadomości
Polska i kraje bałtyckie odnotowują wzrost morskiej energetyki wiatrowej
Polska i trzy kraje nadbałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa stanowią znaczącą szansę na rozwój morskiej energetyki wiatrowej poza bałtyckimi wodami Danii, Niemiec i Szwecji. Kierując się potrzebą dekarbonizacji dostaw energii i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, Polska i kraje bałtyckie mogą być postrzegane zarówno jako szansa dla pojedynczego łańcucha dostaw w celu wsparcia rozmieszczenia co najmniej 28 GW morskiej energii wiatrowej do 2035 r., jak i jako możliwości poszczególnych krajów.
Intelatus przewiduje, że do 2035 roku prawdopodobnie zostanie zrealizowanych ponad 30 projektów o mocy morskiej energii wiatrowej przekraczającej 30 GW. Możliwości obejmują inwestycję kapitałową w wysokości około 71 miliardów euro i powtarzające się roczne koszty operacyjne w wysokości 1,1 miliarda euro po dostarczeniu przepustowości. Tak wynika z nowego raportu na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i krajach bałtyckich, opublikowanego dzisiaj przez Intelatus Global Partners.
Polski segment morskiej energii wiatrowej nadal nabiera tempa na drodze do dostarczenia prawie 7,5 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 r. i ponad 17 GW do 2035 r.
Estonia łączy znaczny potencjał z ambicjami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, co może przełożyć się na moc zainstalowaną przekraczającą 10 GW przed 2035 rokiem.
W ramach łotewsko-estońskiej współpracy transgranicznej Łotwa chciałaby uczestniczyć w morskiej farmie wiatrowej o mocy 1 GW, której celem jest osiągnięcie COD 2030/2031.
Litwa promuje swoje ambicje zakończenia dwóch przetargów o łącznej mocy 1,4 GW i rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej do końca dekady.
Aby uzyskać więcej informacji na temat globalnych partnerów Intelatus lub raportu, przejdź do www.intelatus.com lub skontaktuj się z Philipem Lewisem pod numerem +44 203-966-2492
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.