technologia
Polska i Korea Południowa współpracują przy projekcie energetyki jądrowej
SEOUL/WARSAU, 31 października (Reuters) – Seul i Warszawa podpisały umowy ramowe dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, poinformowały w poniedziałek ministerstwa obu krajów, ponieważ Polska dąży do stopniowego wycofywania węgla i ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a Korea Południowa próbuje ożywić swój przemysł jądrowy.
Polska ZE PAK (ZEEP.WA) i PGE (PGE.WA) Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zbada wykonalność budowy czterech reaktorów jądrowych o mocy 1400 megawatów w Patnow, w centralnej Polsce, z wykorzystaniem technologii południowokoreańskiej, poinformowało we wspólnym oświadczeniu Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej Skarby państwa.
Firmy, przy wsparciu rządu, zamierzają sfinalizować wstępny plan rozwoju zakładu do końca tego roku, poinformowali w komunikacie.
Od czasu wyboru prezydenta Yoon Suk-yeola na początku tego roku, który obiecał ożywienie krajowego przemysłu energetyki jądrowej, Korea Południowa zintensyfikowała starania o pozyskanie zamówień eksportowych na elektrownie jądrowe.
Jeśli podpisana zostanie ostateczna umowa, będzie to „sukces, poparty zdecydowaną determinacją i polityką koreańskiego rządu w sprawie eksportu elektrowni jądrowych”, powiedział minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee.
Podczas wizyty w Korei minister własności państwowej Jacek Sasin rozmawiał także o rozszerzeniu partnerstwa obronnego Polski z Koreą Południową – powiedział na Twitterze.
„Cieszymy się z informacji, że ZE PAK i PGE rozpoczęły rozmowy z KHNP, które jeszcze bardziej wzmocnią więzi polsko-koreańskie” – cytowano w komunikacie Sasina.
ZE PAK, należący do miliardera Zygmunta Solorza, produkuje energię głównie z węgla brunatnego, ale planuje wycofanie węgla do 2030 r., a od tego czasu będzie produkować wyłącznie energię ze źródeł odnawialnych.
Poniedziałkowe porozumienia wynikają z piątkowego ogłoszenia, kiedy Warszawa poinformowała, że amerykańska firma Westinghouse Electric Co zbuduje pierwszą w kraju elektrownię jądrową w północnej Polsce.
Reportaż Joyce Lee w Seulu i Anny Koper w Warszawie; Pod redakcją Jasona Neely i Barbary Lewis
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”