Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i Korea Południowa podpisują umowę ramową na projekt energetyki jądrowej | Wiadomości z energetyki jądrowej

Published

on

Polska i Korea Południowa podpisują umowę ramową na projekt energetyki jądrowej |  Wiadomości z energetyki jądrowej

Korea Południowa i Polska badają wykonalność budowy czterech 1400-megawatowych reaktorów jądrowych w Patnow.

Seul i Warszawa podpisały umowy ramowe dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, według ministerstw obu krajów, ponieważ Polska dąży do stopniowego wycofywania węgla i ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a Korea Południowa dąży do ożywienia swojego przemysłu jądrowego.

Polskie ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) przeanalizują wykonalność budowy czterech 1400-megawatowych reaktorów jądrowych w Patnow, w centralnej Polsce, z wykorzystaniem technologii południowokoreańskiej, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej. wspólne oświadczenie z Ministerstwem Skarbu Państwa.

Firmy, przy wsparciu rządu, zamierzają sfinalizować wstępny plan rozwoju zakładu do końca tego roku, poinformowali w komunikacie.

Od czasu wyboru prezydenta Yoon Suk-yeola na początku tego roku, który obiecał ożywienie krajowego przemysłu energetyki jądrowej, Korea Południowa zintensyfikowała starania o pozyskanie zamówień eksportowych na elektrownie jądrowe.

Jeśli podpisana zostanie ostateczna umowa, będzie to „sukces, poparty zdecydowaną determinacją i polityką koreańskiego rządu w sprawie eksportu elektrowni jądrowych”, powiedział minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee.

partnerstwo obronne

Podczas wizyty w Korei Południowej polski minister skarbu Jacek Sasin rozmawiał także o wzmocnieniu partnerstwa obronnego Polski z Seulem – powiedział na Twitterze.

„Cieszymy się z informacji, że ZE PAK i PGE rozpoczęły rozmowy z KHNP, które jeszcze bardziej wzmocnią więzi polsko-koreańskie” – cytowano w komunikacie Sasina.

ZE PAK, należący do miliardera Zygmunta Solorza, produkuje energię głównie z węgla brunatnego, ale planuje wycofanie węgla do 2030 r., a od tego czasu będzie produkować wyłącznie energię ze źródeł odnawialnych.

Poniedziałkowe porozumienia wynikają z piątkowego ogłoszenia, kiedy Warszawa poinformowała, że ​​amerykańska firma Westinghouse Electric Co zbuduje pierwszą w kraju elektrownię jądrową w północnej Polsce.

READ  Polska i Ukraina zwiększą wydobycie węgla w 2022 r. na chłodne miesiące
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *