Najważniejsze wiadomości
Polska i Izrael po czteromiesięcznym zamrożeniu podobno zbliżają się do odwilży
Według doniesień izraelski chargé d’affaires w Polsce wkrótce wróci do Warszawy, sygnalizując odwilż w miesiącach stagnacji między dwoma narodami.
Według doniesień hebrajskich mediów, Tal Ben Ari, obecny wysoki rangą izraelski wysłannik w Polsce, wkrótce powróci na swoje stanowisko po czteromiesięcznej nieobecności z powodu sporu między Jerozolimą a Warszawą. Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie zwrócił od razu prośby o oświadczenie.
W lipcu polski ustawodawca uchwalił ustawę skutecznie uniemożliwiającą w przyszłości zwrot mienia skonfiskowanego przez nazistów podczas Holokaustu. W odpowiedzi na ustawę podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, minister spraw zagranicznych Yair Lapid określił ją jako „antysemicką i niemoralną”.
Polska „stała się krajem antydemokratycznym, nieliberalnym, który lekceważy największą tragedię w historii ludzkości” – oskarżył Lapid. Polska odpowiedziała oskarżając Izrael o „bezpodstawne i nieodpowiedzialne” zachowanie, a oba kraje odwołały swoich ambasadorów.
Według gazety Maariv, polscy urzędnicy w ostatnich tygodniach sygnalizowali chęć naprawy uszkodzonych połączeń. Podobno środki podjęte w celu wysłania tej wiadomości obejmowały surowe działania rządu Potępienie antysemicki wiec w polskim Kaliszu na początku tego miesiąca, a także ich Potępienie śmiertelnego ataku terrorystycznego w Jerozolimie w tym tygodniu. Według Ynet Polska również zwróciła uwagę na swoją decyzję: bojkot antyrasistowska konferencja ONZ we wrześniu w Nowym Jorku, która oskarżyła Izrael o antysemityzm, oraz jej głosowanie w zeszłym miesiącu po stronie Izraela w Radzie Praw Człowieka ONZ.
Polscy urzędnicy podobno wskazali, że są zainteresowani powrotem ambasadorów obu narodów na ich stanowiska, ale Izrael wydaje się być niezdecydowany przed podjęciem tego kroku.
Na początku tego miesiąca rzecznik Departamentu Stanu Times of Israel powiedział Times of Israel, że jakakolwiek poprawa stosunków „zależy zasadniczo od Polski”, dodając: „Kryzys jest spowodowany [restitution] Prawo. Aby rozwiązać problem, powinni go rozwiązać ”.
Warszawa twierdzi, że prawo wzmocni pewność prawa na rynku nieruchomości, ale przeciwnicy twierdzą, że jest niesprawiedliwe wobec osób z uzasadnionymi roszczeniami, w tym osób, które przeżyły Holokaust i ich rodzin.
Ustawa określa okres od 10 do 30 lat na zakwestionowanie wcześniejszych decyzji administracyjnych dotyczących zwrotu mienia utraconego podczas II wojny światowej. Krytycy prawa twierdzą, że skutecznie uniemożliwia ono Żydom odzyskanie mienia skonfiskowanego przed Holokaustem iw jego trakcie.
Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego prawa krajowego dotyczącego restytucji lub rekompensaty własności prywatnej przejętej przez nazistów lub znacjonalizowanej przez reżim komunistyczny.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.