Sport
Polska i Indie potwierdzają oferty organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku
Polska i Indie planują ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.
Igrzyska Olimpijskie 2036 to kolejna edycja Letnich Igrzysk, które można będzie zdobyć po tym, jak dwa lata temu Brisbane w Australii zostało wybrane na gospodarza Igrzysk 2032.
Zgodnie z nowym systemem wyboru gospodarzy igrzysk olimpijskim wprowadzonym w 2019 r. komisje przyszłych gospodarzy MKOl wybierają wiodącego kandydata na początku procesu, a następnie cały zarząd MKOl głosuje za zatwierdzeniem lub odrzuceniem tego wyboru. Kontrastuje to z poprzednim procesem, który obejmował dramatyczne bezpośrednie głosowanie pomiędzy oferentami, którzy złożyli najwyższą ofertę, co spowodowało proces zarówno kosztowny, jak i podatny na korupcję.
MKOl nie ustalił jeszcze harmonogramu wyboru przyszłego gospodarza, a na tak wczesnym etapie procesu istnieje wiele miast, krajów i regionów, które zgłosiły ten pomysł, ale tylko kilka z nich zostało potwierdzonych ofert.
Należą do nich grupa czterech miast w Meksyku; nowa stolica Nusantara w Indonezji w budowie; i Stambuł w Turcji. Oczekuje się, że oficjalne oferty złożą także Egipt i Chiny.
Nadchodzącymi gospodarzami igrzysk olimpijskich będą Paryż w 2024 r. (lato), Mediolan i Cortina d’Ampezzo we Włoszech w 2026 r. (zimą), Los Angeles w 2028 r. i Brisbane w 2032 r.
Oferta Polski
Polska wspólnie ogłosiła swój wniosek za pośrednictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i przewodniczący Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz z Warszawą jako centrum.
Warszawa, stolica i największe miasto Polski, liczy ponad 1,8 miliona mieszkańców, co czyni ją szóstym co do wielkości miastem w Unii Europejskiej. Oferta zbiega się z zakończeniem planowanej już masowej rozbudowy CPK (Centralnego Portu Komunikacyjnego) poza Warszawą.
Rozwój infrastruktury, często będący efektem i uzasadnieniem organizacji igrzysk olimpijskich, jest już w Polsce wysoko na liście priorytetów. W ramach szerszej ekspansji transportu kolejowego w Europie Środkowo-Wschodniej planowana jest masowa rozbudowa lokalnego transportu publicznego i centralnego lotniska w kraju.
Oświadczenie padło podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.
Polska nigdy nie była gospodarzem igrzysk olimpijskich, ale ubiegała się o organizację Zimowych Igrzysk w 2006 r. (Zakopane) i 2022 r. (Kraków). W starym systemie żadna z ofert nie przeszła do końcowego głosowania. Polska również ubiegała się o udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2014 w Poznaniu, ale przegrała z Nanjing w Chinach.
Największą międzynarodową imprezą Polski były Igrzyska Europejskie latem 2023 r. Licząca w nich udział 6857 sportowców z 48 krajów impreza ta jest jedną z największych pod względem liczby uczestników (w igrzyskach olimpijskich bierze udział ok. 10 tys. uczestników), choć ze znacznie mniejszą liczbą uczestników wpływ publiczności.
Oferta Indii
Indie nie wskazały miasta, do którego zgłoszą swoją kandydaturę, ale drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie zobowiązał się do przeniesienia Igrzysk do Azji Południowej.
Indie i ich ogromny rynek znajdują się w centrum ruchu olimpijskiego, łącznie z włączeniem najpopularniejszego sportu w kraju, krykieta, do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.
141. sesja MKOl, podczas której potwierdzono grę w krykieta, odbyła się w Bombaju, a minister ds. młodzieży i sportu kraju Anurag Thakur powiedział tam, że wspiera Ahmedabad jako miasto gospodarza. Powiedział również, że Indie zamierzają ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2029 roku.
Indie również nigdy nie były gospodarzem igrzysk olimpijskich, ale były gospodarzami Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2010 r., w których wzięło udział 4352 uczestników z 71 krajów i terytoriów Wspólnoty Narodów. Podczas wydarzenia doszło do powodzi, złych warunków w wiosce sportowców, opóźnień w budowie i korupcji, ale w kraju utworzono specjalną komisję, która ma zbadać zarzuty i „wyciągnąć z nich wnioski”.
Allahabad ma szacunkową populację około 1,5 miliona. Według spisu ludności z 2011 roku w Indiach jest co najmniej 46 miast o populacji przekraczającej milion.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”