Najważniejsze wiadomości
Polska i Holandia należą do pozostałych wyborów w UE w tym roku
Miliony wyborców w całej Unii Europejskiej będą głosować przed końcem roku, a głosy w Polsce i Holandii będą prawdopodobnie uważnie obserwowane w całej Unii.
Wybory parlamentarne w Polsce zaplanowano na 15 października z rządzącą prawicowo-nacjonalistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) na czele. Ale opozycyjna Platforma Obywatelska, kierowana przez byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, zyskuje w sondażach.
PiS ma nadzieję na trzecią kadencję. Jej dotychczasowa kadencja naznaczona była konfliktami z Brukselą w kwestiach takich jak niezależność sądownictwa i mediów, prawa kobiet i mniejszości oraz cele klimatyczne.
Tymczasem holenderscy wyborcy oddadzą swoje głosy 22 listopada. Oczekiwane wybory zostały ogłoszone po tym, jak koalicyjny rząd premiera Marka Rutte upadł w wyniku sporu migracyjnego na początku lipca.
Rutte, nazywany „Teflonowym Znakiem” ze względu na swoją zdolność przetrwania kryzysów politycznych i utrzymania się przy władzy, zrobił to ogłosił zakończenie kariery politycznej.
Jego konserwatywna partia VVD dobrze radzi sobie w sondażach, ale jej partnerzy koalicyjni, centrowa Unia Chrześcijańska i socjalliberalna D66, pozostają w tyle za wschodzącą populistyczną Partią Protestu Chłopskiego BBB i skrajnie prawicową PVV.
Partia Pracy (PvdA) i Zieloni mają nadzieję przeciwdziałać powstaniu tych dwóch partii poprzez połączenie sił stanąć za Fransem Timmermansemktóry wraca do polityki narodowej po dziesięciu latach jako car klimatyczny UE.
Kolejne wybory parlamentarne w UE odbędą się na Słowacji (30 września) iw Luksemburgu (8 października).
Nowa tura wyborów w Hiszpanii może zostać zwołana także po lipcowych wyborach, które po rozpadzie koalicji kierowanej przez socjalistycznego premiera Pedro Sancheza przyniosły niejednoznaczny wynik. Ani opozycyjna Partia Ludowa, ani socjaliści Sancheza nie zdobyli wystarczającej liczby głosów, by rządzić samodzielnie, a wyniki utrudniały im też tworzenie koalicji.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.