Connect with us

Zabawa

Polska i Bułgaria twierdzą, że Rosja wstrzymuje dostawy gazu ziemnego

Published

on

Polska i Bułgaria twierdzą, że Rosja wstrzymuje dostawy gazu ziemnego

WARSZAWA, Polska (AP) – Urzędnicy polscy i bułgarscy poinformowali we wtorek, że Moskwa wstrzymuje dostawy gazu ziemnego do ich krajów, ponieważ odmawiają zapłaty w rublach rosyjskich, zażądał prezydent Władimir Putin po nałożeniu sankcji na inwazję jego narodu na Ukrainę.

Rosyjski państwowy gigant energetyczny Gazprom powiedział dwóm państwom członkowskim UE i NATO, że dostawy gazu zostaną wstrzymane od środy, poinformowały ich rządy.

Zawieszenia będą pierwszymi od ogłoszenia przez Putina w zeszłym miesiącu, że „nieprzyjaźni zagraniczni nabywcy” będą musieli handlować z Gazpromem w rublach zamiast w dolarach i euro. Zgodziły się na to tylko Węgry, inne kraje odrzucają żądanie jako niedopuszczalne jednostronne złamanie umowy i naruszenie sankcji.

Wstrzymanie dostaw również do innych krajów mogłoby spowodować problemy gospodarcze w Europie, podnosząc ceny gazu ziemnego i być może prowadzić do racjonowania – ale zadałoby to również cios własnej gospodarce Rosji.


Według polskiego państwowego koncernu gazowego PGNiG środowe przestoje wpłyną na dostawy rosyjskiego gazu do Polski gazociągiem Jamał-Europa oraz do Bułgarii gazociągiem TurkStream, poinformowało Ministerstwo Energetyki tego kraju.

Gazociąg Jamał-Europa transportuje gaz z Rosji do Polski i Niemiec przez Białoruś. Do Polski trafia ok. 9 mld m sześc. rocznie, co pokrywa ok. 45% potrzeb kraju.

PGNiG poinformowało, że rozważa podjęcie kroków prawnych w związku z wezwaniem Moskwy do zapłaty.

Ale minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że ​​Polska jest gotowa zadowolić się tym po pracach nad zmniejszeniem swojej zależności od rosyjskich źródeł energii. Kilka lat temu kraj ten otworzył swój pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a rurociąg z Norwegii ma zacząć działać jeszcze w tym roku.

READ  „Trzy minuty”: Hołd dla życia społeczności żydowskiej przed Holokaustem

„W polskich domach nie zabraknie gazu” – napisała Moskwa.

Analityczka Rystad Energy Emily McClain zgodziła się, mówiąc, że Polska ma duże zapasy gazu ziemnego i możliwości zwiększenia importu.

Bułgaria poinformowała, że ​​współpracuje z państwowymi firmami gazowymi w celu znalezienia alternatywnych źródeł i że na razie nie zostaną nałożone żadne ograniczenia na konsumpcję krajową, chociaż 6,5-milionowy kraj bałkański pozyskuje ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz z importu z Rosji.

Realną i stosunkowo natychmiastową opcją dostępną dla rządu bułgarskiego byłoby zwiększenie importu gazu z Azerbejdżanu.

Polska była silnym zwolennikiem sąsiedniej Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji i działała jako punkt tranzytowy dla broni dostarczanej do Kijowa przez Stany Zjednoczone i inne narody zachodnie.

Warszawa poinformowała w tym tygodniu, że wysyła również broń do armii ukraińskiej w postaci czołgów. We wtorek ogłosiła sankcje wobec 50 rosyjskich oligarchów i firm, w tym Gazpromu.

Bułgaria, niegdyś jeden z najbliższych sojuszników Moskwy, zerwała wiele swoich więzów z Rosją po tym, jak nowy, liberalny rząd przejął stery zeszłej jesieni, a także w następstwie inwazji. Poparła sankcje wobec Rosji i wysłała pomoc humanitarną na Ukrainę.

Bułgaria niechętnie udziela pomocy wojskowej, ale premier Kirił Petkow i członkowie jego koalicyjnego rządu mieli w środę w Kijowie rozmawiać o dalszej pomocy.

Europa kupuje duże ilości rosyjskiego gazu ziemnego do ogrzewania domów, wytwarzania energii i przemysłu paliwowego, przy czym Niemcy są od niego szczególnie uzależnione. Import był kontynuowany pomimo wojny.

Około 60% importu płaci się w euro, reszta w dolarach. Żądanie Putina najwyraźniej miało na celu wzmocnienie rosyjskiej waluty przed zachodnimi sankcjami.

W Waszyngtonie sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedział, że USA przygotowują się do takiego zamknięcia przez Rosję.

READ  Wiedźmin: Gdy Henry Cavill opuszcza sezon czwarty, oto wszystko, co musisz wiedzieć

„Część z nich zwróciła się do niektórych krajów w Azji, które mają nadwyżkę podaży, o wysyłkę do Europy” – powiedział Psaki. „Zrobiliśmy to przy kilku okazjach i był to ciągły wysiłek”.

___

Autorzy Associated Press Veselin Toshkov w Sofii w Bułgarii oraz Zeke Miller i Paul Wiseman w Waszyngtonie przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *