technologia
Polska firma zabiega o koncesje
Karaczi:
Ambasador RP Maciej Pisarski poinformował w czwartek, że polska firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu, która od 25 lat z powodzeniem działa w Pakistanie, wykorzystuje najnowszą technologię do wydobywania gazu zamkniętego z formacji skalnych.
W rozmowie z przedsiębiorcami na spotkaniu z Izbą Handlowo-Przemysłową w Karaczi (KCCI) wysłannik powiedział: „Ta firma chce robić więcej i ubiega się o dodatkowe koncesje na rozszerzenie swojej działalności na wydobycie gazu krajowego Pakistanu, który jest sprzedawany tylko na rynku krajowego i jest czterokrotnie tańszy od importowanego LNG – powiedział.
„Handel między Pakistanem a Polską poprawił się nieznacznie z 600 mln USD do 722 mln USD, głównie ze względu na zintensyfikowany eksport tekstyliów, skóry i artykułów sportowych z Islamabadu do Warszawy w ramach Ogólnego Systemu Preferencji Unii Europejskiej (UE) Plus (GSP+). w dużej mierze na korzyść Pakistanu” – powiedział Pisarski.
Wysłannik uznał, że sektory rolny, tekstylny, skórzany, farmaceutyczny i mleczarski są ważnymi obszarami, w których oba środowiska biznesowe mogą współpracować. Dodał: „Polska może też zaoferować nowe technologie w sektorze bankowym, fintech, bezpieczeństwo cyfrowe, drony, inteligentne miasta i wszystkie inne rzeczy związane z obecną erą cyfryzacji”.
„Mamy ogromny potencjał, ale musimy zebrać się razem, aby zidentyfikować sektory, w których są największe możliwości”, powiedział, witając propozycję KCCI dotyczącą utworzenia wspólnego forum biznesowego.
Prezes KCCI Mohammed Tariq Yousuf zaproponował utworzenie wspólnego forum biznesowego mającego na celu promowanie interakcji między przedsiębiorstwami i badanie możliwości joint venture we wspomnianych obszarach zainteresowania.
Witając chęć polskiego koncernu gazowego do zbadania niezagospodarowanych zasobów Pakistanu, Asad Ali, analityk sektora energetycznego w Insight Securities, powiedział: „Wraz ze zbliżającą się zimą przewidujemy poważne niedobory gazu, ponieważ krajowe dostawy szybko się wyczerpują, a konsumpcja nadal rośnie”.
„Ostatnio firmy dostarczające gaz odcięły krajowe połączenia dostaw gazu dla odbiorców komercyjnych, aby zaspokoić potrzeby zaopatrzeniowe klientów indywidualnych” – wyjaśnił. „W rezultacie konsumenci komercyjni będą musieli korzystać z importowanego gazu w cenie 3250 rupii za mmbtu, czyli trzy do czterech razy drożej niż gaz lokalny” – zauważył analityk.
Riaz Khattak, starszy wiceprezes Pakistan Businesses Forum (PBF), powiedział Express Tribune: „Rezerwy gazu w Pakistanie wyczerpują się, mimo że Pakistan zajmuje 29. miejsce na liście krajów z rezerwami gazu ziemnego”. to 4 miliardy stóp sześciennych (BCFT)” – wyjaśnił.
Ponadto dodał, że „Sindh ma 124 pola gazowe, które odpowiadają za 63% produkcji. Największym złożem gazu ziemnego był region Sui w Beludżystanie z 6%. Kraj miał udokumentowane rezerwy odpowiadające 12-krotności jego rocznego zużycia, co oznacza, że około 14 lat rezerw gazu pozostało nietknięte”. „Podobnie pakistańskie firmy naftowe nie są zaangażowane w działalność poszukiwawczą i wydobywczą (E&P), szczególnie w sąsiednich obszarach Sindh; Obszary, które już jakiś czas temu należałoby skonsolidować i chronić” – ubolewał.
Khattak zwrócił również uwagę, że w samym Beludżystanie całkowite udokumentowane rezerwy ropy naftowej szacuje się na 313 mln baryłek, a potwierdzone rezerwy gazu na 29,67 bln stóp sześciennych. Według innych szacunków międzynarodowych, Beludżystan posiadał sześć miliardów baryłek ropy na lądzie i morzu, a rezerwy gazu wynoszą 19 bilionów stóp sześciennych.
„Jego E&P może zmienić gospodarkę Pakistanu i zrewolucjonizować istniejący miks energetyczny w kraju. Offshore Pakistanu obejmuje wybrzeże Makran i deltę Indusu – jeden z największych basenów – w porównaniu z najbardziej produktywnymi deltami offshore na świecie, powiedział, powołując się na raport. „Koncesje powinny być przyznane polskim firmom zainteresowanym prowadzeniem poszukiwań ropy i gazu łupkowego, ponieważ energia jest obecnie największym wyzwaniem Pakistanu” – powiedział wiceprezes PBF.
Opublikowano w The Express Tribune, 4 listopadaten2022.
Jak firmy na Facebooku, konsekwencje @Tribunebiz na Twitterze, aby być na bieżąco i dołączyć do rozmowy.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”