Najważniejsze wiadomości
Polska firma uruchamia najdłuższy ogrzewany gazociąg na świecie
Polskie państwowe przedsiębiorstwo naftowo-gazowe PGNiG oddało do użytku pierwszą część ogrzewanego rurociągu, który połączy trzy norweskie odwierty wydobywcze z pływającą jednostką produkcyjno-magazynową. Przy długości 14,5 kilometra jest to najdłuższy tego typu obiekt na świecie.
Linia przepływu z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym (EHTF) została zaprojektowana w celu zmniejszenia ryzyka zatkania rur hydratami, przypominającą lód mieszaniną wody i metanu, która występuje szczególnie w polu gazowym Ærfugl, gdzie rurociąg zanurza się 400 metrów poniżej poziomu morza i w temperaturach spadek 3 ° C.
🇳🇴 #PGNiG Firma Upstream Norway oddała do użytku pierwszy odcinek gazociągu podgrzewanego dla złoża Ærfugl. – To najdłuższa tego typu instalacja na świecie. Sukces projektu otwiera nowe perspektywy rozwoju złóż offshore – mówi prezes Paweł Majewski.
️https://t.co/uZJkwiEnIM pic.twitter.com/2oj0WucXBM– PGNiG (@GK_PGNiG) 29 grudnia 2021
Rurociąg ogrzewany jest przewodami w izolowanej przestrzeni pomiędzy rurą wewnętrzną i zewnętrzną. ”[It] to najdłuższa tego typu instalacja na świecie i pierwsza mierząca ponad 1,5 kilometra” – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
„Sukces projektu otwiera nowe perspektywy rozwoju przybrzeżnych zbiorników” – dodał, zauważając, że umożliwiłoby to połączenia między jeszcze bardziej oddalonymi polami a istniejącą infrastrukturą produkcyjną „bardziej efektywne kosztowo i energetycznie” niż inne dostępne rozwiązania w celu ograniczenia powstawania hydratów.
Ogrzewany rurociąg „zmniejszy ogólny ślad węglowy” związany z eksploatacją odległych złóż, twierdzi Majewski. Jego firma szacuje, że wydobywalne złoża gazokondensatu na złożu rfugl wynoszą 274,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego 210 mln nie zostało jeszcze wydobytych.
PGNiG w ostatnich miesiącach rozszerzyło działalność w Norwegii. We wrześniu otrzymał zgodę władz lokalnych na zamówienie Kup 21 nowych licencjii jest właścicielem 58 koncesji gazowych na norweskim szelfie kontynentalnym.
Całkowite wydobycie gazu ziemnego PGNiG z norweskiego szelfu w 2022 roku ma wynieść 2,5 mld m sześc. Inwestycje pasują Planowany przez Polskę Baltic Pipe, który sprowadzi gaz z Norwegii do Polski przez Danię, do czego zmierza Warszawa Dywersyfikacja z dala od rosyjskich dostaw.
Inwestycję zrealizuje PGNiG Upstream Norway, spółka zależna państwowego polskiego giganta energetycznego, która posiada 11,9% udziałów w koncesji Ærfugl. Operatorem jest Aker BP, norweska firma posiadająca 23,8% akcji. Pozostali partnerzy to Equinor Energy (36,2%) i Wintershall DEA (28,1%).
Główne napisy do zdjęć: Unterwasser 7 / PGNiG / Facebook
Maria Wilczek jest zastępcą redaktora Notes from Poland. Pisze regularnie dla Czasy, Ekonomista oraz Al Jazeera angielski, a także był w Polityka zagraniczna, Europa polityczna, Publiczność oraz Gazeta Wyborcza.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.