Connect with us

technologia

Polska firma otwiera najnowocześniejszą elektrownię słoneczną

Published

on

Polska firma otwiera najnowocześniejszą elektrownię słoneczną

Saule Technologies, nazwana na cześć bałtyckiej bogini słońca, produkuje panele słoneczne przy użyciu nowatorskiego procesu drukowania atramentowego wynalezionego przez założycielkę firmy Olgę Malinkiewicz.

Polska firma uruchomiła w piątek pierwszą na świecie przemysłową linię do produkcji paneli fotowoltaicznych opartą na przełomowej technologii perowskitowej, która może zrewolucjonizować dostęp do energii słonecznej.

Saule Technologies, nazwana na cześć bałtyckiej bogini słońca, produkuje panele słoneczne przy użyciu nowatorskiego procesu drukowania atramentowego wynalezionego przez założycielkę firmy Olgę Malinkiewicz.

„Zwiększamy nasze moce produkcyjne, przenosząc się z laboratorium na linię produkcyjną” – mówi Malinkiewicz, którego firma ma siedzibę we Wrocławiu, na południu Polski.

Prace nad tą najnowocześniejszą technologią trwają od prawie dziesięciu lat, ale otwarcie obiektu następuje w dogodnym momencie, ponieważ państwo członkowskie UE przeżywa obecnie boom fotowoltaiczny.

Polska przez długi czas zaspokajała swoje potrzeby energetyczne głównie w oparciu o węgiel. Jednak w ramach unijnego planu redukcji emisji polskie kopalnie mają zostać zamknięte do 2049 roku.

Moduły fotowoltaiczne pokryte folią perowskitową są lekkie, elastyczne i można je łatwo przymocować do niemal każdej powierzchni, aby wytwarzać energię elektryczną nawet wewnątrz budynków.

Dzięki procesowi drukowania atramentowego perowskitów można obniżyć koszty produkcji, ponieważ panele można wytwarzać w niższych temperaturach.

Malinkiewicz opracował metodę przetwarzania w 2013 roku, będąc jeszcze studentem na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii.

Saule Technologies otrzymuje fundusze od polskiego lidera zielonej energii Columbus Energy i japońskiego multimilionera

Saule Technologies otrzymała fundusze od polskiego lidera zielonej energii Columbus Energy i japońskiego multimilionera Hideo Sawady.

Odkrycie przyniosło jej artykuł w czasopiśmie Nature, nagrodę MIT i pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.

Teraz „otwieramy pierwszą na świecie fabrykę ogniw słonecznych z perowskitu” – powiedziała AFP.

Powiedziała, że ​​„popyt już przekracza możliwości produkcyjne”, początkowo szacowane na 40 000 metrów kwadratowych rocznie.

W Himalajach i w kosmosie

Pierwsze zamówienia komercyjne pojawiają się w obszarach Internetu Rzeczy i budownictwa.

Technologia polega na drukowaniu warstw ogniw fotowoltaicznych na przezroczystych foliach z tworzyw sztucznych.

Panele mogą być bardzo małe lub duże, a także można je ciąć lub sklejać, aby pokryć większe powierzchnie.

„Wykorzystujemy syntetyczne perowskity, które mogą osiągnąć znaczną wydajność i wydajność, a których nie musimy pozyskiwać z natury” – powiedział Malinkiewicz podczas inauguracji fabryki.

Moduły fotowoltaiczne pokryte folią perowskitową są lekkie, elastyczne i można je łatwo przymocować do niemal każdej powierzchni w celu wytworzenia energii elektrycznej.

Moduły fotowoltaiczne pokryte folią perowskitową są lekkie, elastyczne i można je łatwo przymocować do niemal każdej powierzchni, aby wytwarzać energię elektryczną nawet wewnątrz budynków.

Powiedziała AFP, że perowskitowe panele słoneczne zostały przetestowane w symulatorach kosmicznych „z doskonałymi wynikami”.

Elastyczny perowskitowy panel słoneczny wielkości kartki A3 „sprawnie sprawdził się jako ładowarka do telefonów i innych urządzeń elektronicznych podczas wyprawy w Himalaje w ekstremalnych warunkach pogodowych” – stwierdziła.

Firma, której zespół składa się z 70 pracowników z 15 krajów, otrzymała finansowanie od polskiego lidera zielonej energii Columbus Energy i multimilionera japońskiego inwestora Hideo Sawady.

Olga Malinkiewicz, założycielka polskiej firmy Saule Technologies, mówi o elastycznym perowskitowym panelu słonecznym wielkości kartki A3

Olga Malinkiewicz, założycielka polskiej firmy Saule Technologies, twierdzi, że elastyczny perowskitowy panel słoneczny wielkości kartki A3 „okazał się skuteczną ładowarką do telefonu” podczas wyprawy w Himalaje.

Spółka przygotowuje się obecnie do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, myśli także o otwarciu nowych fabryk w Europie lub być może w Japonii.

„Ze wszystkich systemów fotowoltaicznych w Europie tylko cztery procent produkowane jest na kontynencie” – powiedział Malinkiewicz.

„Zgadzamy się z Unią Europejską co do znaczenia jej budowy w naszym regionie” – dodała.

© 2021 AFP

Cytat: Polska firma otwiera najnowocześniejszą elektrownię słoneczną (21 maja 2021 r.), pobrano 30 czerwca 2024 r. z https://techxplore.com/news/2021-05-firm-cutting-edge-solar-energy .html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Z wyjątkiem celów prywatnych studiów lub badań, żadna ich część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

READ  Cricut całkowicie rozwiązuje plany subskrypcyjne, które ograniczyłyby jego maszyny rzemieślnicze
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *