technologia
Polska firma otwiera najnowocześniejszą elektrownię słoneczną
Wydane w: Zmieniono:
Polska firma uruchomiła w piątek pierwszą na świecie przemysłową linię do produkcji paneli fotowoltaicznych opartą na przełomowej technologii perowskitowej, która może zrewolucjonizować dostęp do energii słonecznej.
Nazwana na cześć bałtyckiej bogini słońca, firma Saule Technologies produkuje panele słoneczne przy użyciu nowatorskiego procesu drukowania atramentowego, wynalezionego przez założycielkę firmy Olgę Malinkiewicz.
„Zwiększamy skalę i przenosimy się z laboratorium na linię produkcyjną” – powiedział Malinkiewicz, którego firma ma siedzibę w południowym Wrocławiu.
Nad najnowocześniejszą technologią pracowano już od prawie dziesięciu lat, ale otwarcie elektrowni nastąpiło w przypadkowym momencie, gdy kraj członkowski UE przeżywa boom fotowoltaiczny.
Polska od dawna opiera się na węglu, aby zaspokoić większość swoich potrzeb energetycznych, ale zgodnie z unijnym planem ograniczenia emisji jej kopalnie mają zostać zamknięte do 2049 r.
Moduły fotowoltaiczne pokryte folią perowskitową są lekkie, elastyczne i można je łatwo przymocować do niemal każdej powierzchni, aby wytwarzać energię elektryczną nawet wewnątrz budynków.
Koszty produkcji są obniżone dzięki procesowi druku atramentowego perowskitów, który pozwala na produkcję paneli w niższych temperaturach.
Malinkiewicz opracował metodę przetwarzania w 2013 roku, będąc jeszcze studentem na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii.
Odkrycie przyniosło jej artykuł w czasopiśmie Nature, nagrodę MIT i pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.
Teraz „otwieramy pierwszą na świecie fabrykę ogniw słonecznych z perowskitu” – powiedziała AFP.
Powiedziała, że „popyt już przewyższa możliwości produkcyjne” – początkowo szacowany na 40 000 metrów kwadratowych (430 550 stóp kwadratowych) rocznie.
– W Himalajach i w kosmosie –
Pierwsze zamówienia komercyjne pojawiają się w obszarach Internetu Rzeczy i budownictwa.
Technologia polega na drukowaniu warstw ogniw fotowoltaicznych na przezroczystych foliach z tworzyw sztucznych.
Panele mogą być bardzo małe lub duże, ale można je również ciąć lub sklejać, aby pokryć większe powierzchnie.
„Wykorzystujemy syntetyczne perowskity, które mogą osiągnąć znaczną wydajność i wydajność, a których nie musimy wydobywać z natury” – powiedział Malinkiewicz podczas inauguracji fabryki.
Powiedziała AFP, że perowskitowe panele słoneczne zostały przetestowane w symulatorach kosmicznych „z doskonałymi wynikami”.
Elastyczny perowskitowy panel słoneczny wielkości kartki A3 „sprawnie sprawdził się jako ładowarka do telefonów i innych urządzeń elektronicznych podczas wyprawy w Himalaje w ekstremalnych warunkach pogodowych” – stwierdziła.
Firma, której zespół składa się z 70 pracowników z 15 krajów, otrzymała finansowanie od polskiego lidera zielonej energii Columbus Energy i japońskiego multimilionera Hideo Sawady.
Spółka przygotowuje się obecnie do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, rozważa także otwarcie nowych fabryk w Europie lub być może w Japonii.
„Ze wszystkich systemów fotowoltaicznych w Europie tylko cztery procent produkowane jest na kontynencie” – powiedział Malinkiewicz.
„Zgadzamy się z Unią Europejską co do wagi jej budowania w naszym regionie” – dodała.
© 2021 AFP
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”