technologia
Polska firma Deepflare pozyskuje 1,5 miliona euro na przyspieszenie opracowywania szczepionek mRNA za pomocą AI
Polski startup wykorzystujący sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe (ML) do przyspieszenia rozwoju szczepionek mRNA, głęboki rozbłysk pozyskał 1,5 mln euro dofinansowania. Runda pre-seed, oparta na połączeniu kapitału własnego i dotacji na badania i rozwój, pomoże firmie w dalszym rozwoju technologii i modeli ML poza Polską, głównie w UE, Wielkiej Brytanii i USA
Rundę kapitałową poprowadził niemiecki fundusz Samogłowy partnerz udziałem estońskiego VC Stoisko lemoniady i aniołowie biznesu Przemek Kowalczyk oraz Szymon Sypniewiczwspółzałożyciel firmy rampa. Dotacje na B+R zostały przekazane przez Polskę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Polski Fundusz Rozwoju.
Założony przez Piotr Grzegorczyk, Grzegorz Preibisch oraz Stanisław Giziński w Warszawie firma rozpoczęła działalność w 2020 roku z pierwotnym celem wspierania rozwoju testów RT-PCR nowej generacji dla SARS-CoV-2. Technologia została wykorzystana do analizy około 50% wszystkich genomów SARS-CoV-2 zsekwencjonowanych w Polsce. Teraz firma wykorzystuje swoją technologię i modele prognostyczne sztucznej inteligencji do rozwoju szczepionek mRNA i leków na inne choroby wirusowe.
Piotr Grzegorczyk, współzałożyciel i dyrektor generalny Deepflare, powiedział: „Podczas pandemii COVID-19 byliśmy świadkami bezprecedensowego tempa rozwoju szczepionek i leków na całym świecie oraz masowego wprowadzania na rynek szczepionek mRNA. Niemal natychmiast wywołało to kolejną falę innowacji naukowych i przyspieszony rozwój szczepionek mRNA skierowanych przeciwko innym śmiertelnym patogenom, w tym Ebola, HIV, Malaria, Zika i wiele innych. Opracowaliśmy technologię sztucznej inteligencji i modele ML, które zarówno przyspieszają proces opracowywania leków, jak i zwiększają skuteczność szczepionek przeciwko obecnym i przyszłym wariantom wirusa”.
DR Markus Erken, partner założyciel Sunfish Partners, podsumował: „A co, jeśli moglibyśmy zapobiec wywołaniu pandemii przez kolejnego wirusa? Co by było, gdybyśmy mogli zminimalizować jego uszkodzenia, przewidując wcześnie przyszłe mutacje? Co by było, gdybyśmy w końcu mogli znaleźć szczepionki na choroby takie jak HIV? Na szczepionki mRNA kryje się duży potencjał, ale także wiele trudnych wyzwań. Deepflare może w przyszłości odegrać znaczącą rolę w tej przestrzeni”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”