Najważniejsze wiadomości
Polska firma chce starych udziałów Rosnieftu w rafinerii PCK Schwedt: Reuters
Rząd federalny powierzył rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii zaufanie. Teraz Reuters donosi, że polska rafineria PKN Orlen chce przejąć część zakładu należącą do rosyjskiej Rosniefti.
Sojusz obrazkowy | Sojusz obrazkowy | Obrazy Getty
Polska rafineria PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w rafinerii PCK w Schwedt, którą Niemcy oddały pod powiernictwo, skutecznie usuwając kontrolę z rosyjskiej Rosniefti – poinformowały w piątek Reuters źródła zaznajomione z tą sprawą w Berlinie i Warszawie.
Warszawa podała na początku tego roku, że zakończenie rosyjskiej własności rafinerii jest warunkiem możliwych dostaw ropy morskiej przez terminal w Gdańsku i polskimi rurociągami w celu zastąpienia rosyjskiej ropy.
Kontrolowany przez państwo PKN Orlen odmówił komentarza, zapowiadając planowane lub trwające projekty i inwestycje w przypadku podjęcia decyzji.
„Monitorujemy sytuację w regionie” – podało biuro prasowe rafinerii w odpowiedzi na zapytanie Reutersa.
Nie udało się uzyskać komentarza do polskiego resortu klimatu i niemieckiego ministerstwa gospodarki.
Rafineria, w większości należąca do Rosniefti, przetestowała determinację Niemiec do wyeliminowania importu ropy z Rosji do końca roku w ramach europejskich sankcji, które miały ukarać Moskwę za inwazję na Ukrainę.
Jeśli jest to zakup oportunistyczny, warto rozważyć.
Michał Kosak
Starszy analityk ds. akcji, Trigon
Niemcy potrzebują polskiego wsparcia w dostawach do rafinerii przez Gdańsk. Schwedt zaopatruje również części Polski.
Rafineria śródlądowa jest źródłem 90% berlińskiego paliwa i od czasu wybudowania zakładu w latach 60-tych pozyskuje całą ropę z Rosji za pośrednictwem rurociągu Drużba.
Rafineria, która na mocy niemieckiej Ustawy o Bezpieczeństwie Energetycznym znalazła się pod kontrolą państwa, może nadal działać, ale nie na pełnych obrotach – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Gospodarki.
Polska zaproponowała alokację przepustowości w swoim terminalu naftowym w Gdańsku na początku tego roku i zapowiedziała, że może transportować ropę rurociągami z portu do Niemiec pod warunkiem usunięcia Rosnieftu jako właściciela Schwedt.
„Wątpliwe jest, czy rafineria w Schwedt zadowoliłaby się nierosyjską ropą bez utraty zysków z produkcji, ale jeśli jest to oportunistyczny zakup, warto rozważyć” – powiedział Reuterowi Michał Kozak, starszy analityk kapitałowy w Trigon Brokerage.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.