Connect with us

Nauka

Polska firma będzie koordynować budowę systemu na potrzeby misji kosmicznej ARIEL

Published

on

Polska firma będzie koordynować budowę systemu na potrzeby misji kosmicznej ARIEL

Polska firma specjalizująca się w inżynierii kosmicznej będzie koordynować budowę systemu antenowego do komunikacji z Ziemią dla dużej misji ARIEL Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W ramach misji zostanie zbudowany teleskop kosmiczny do badania egzoplanet i ich atmosfer.

Sener Polska został koordynatorem systemu antenowego średniego zysku dla misji ARIEL Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Atmosferyczny teledetekcyjny teleskop w podczerwieni Exoplanet Large-survey (ARIEL) to misja średniej klasy, której celem jest stworzenie teleskopu kosmicznego przeznaczonego do badania egzoplanet.

Instrument, którego wystrzelenie zaplanowano na rok 2029, ma umożliwić analizę atmosfer odległych globusów. Dzięki ich obserwacjom możliwe będzie lepsze zrozumienie powstawania i ewolucji egzoplanet. Teleskop umożliwi także szczegółowe badania planet Układu Słonecznego.

Antena o średnim zysku przeznaczona jest do komunikacji teleskopu z Ziemią. Składa się z trzech głównych podsystemów. Jednym z nich jest Antenna Reflector Assembly (ARA), odbierający i wysyłający sygnały w paśmie X, czyli w zakresie częstotliwości wykorzystywanym w komunikacji kosmicznej. Drugi to mechanizm wskazujący antenę (APM), umożliwiający ustawienie anteny w żądanym kierunku. Trzeci moduł elektroniczny, elektronika mechanizmu wskazującego antenę (APME), steruje silnikami ustawiającymi antenę.

Sener Polska dostarczy modele lotu tego systemu, czyli jego ostateczną wersję do umieszczenia na pokładzie sondy. Inżynierowie zajęli się takimi kwestiami, jak ochrona urządzenia przed promieniowaniem słonecznym i dużymi obciążeniami podczas startu.

Firma wykorzystuje także swoje doświadczenie w budowaniu mechanizmów retencji i uwalniania, które wykorzystano już w innych misjach ESA.

„Antena o średnim wzmocnieniu jest obecnie w fazie wstępnego projektowania. W drugiej połowie maja osiągnęliśmy kamień milowy podsumowujący ten etap, czyli PDR (Wstępny Przegląd Projektu). Dostawę modeli lotu zaplanowano na marzec 2026 roku. Zostanie ona poprzedzona kampanią testową, a wcześniej dostarczeniem modeli inżynierskich poszczególnych podsystemów” – mówi Katarzyna Okulska-Gawlik, członkini projektu ARIEL w Sener Polska.

Pracując nad misją ARIEL, Sener Polska pełni rolę koordynatora odpowiedzialnego za dostarczenie całego systemu. Firma przeprowadziła już prace związane z rozwojem poszczególnych podzespołów i mechanizmów.

Początkowo ważną rolę we wdrażaniu kontraktów ESA w Polsce odgrywały programy wsparcia takie jak Polski Program Motywacyjny (2012-2019). Po jego zakończeniu polskie podmioty musiały konkurować w przetargach na równych zasadach z innymi członkami agencji. Dziś polskie podmioty uczestniczą w ponad połowie najważniejszych misji ESA, a w bazie przetargowej agencji zarejestrowanych jest ponad 400 polskich firm.

Firmy, które pozyskują większe kontrakty, wpływają na rozwój całego sektora, stawiając na długoterminowe partnerstwa z lokalnymi firmami – podkreślają przedstawiciele Senera, firmy, która tylko w 2023 roku współpracowała z 84 polskimi firmami.

Sener Polska jest częścią grupy Sener, która działa w ponad 50 krajach. Rozpoczęła działalność w 2006 roku. Od 2012 roku specjalizuje się wyłącznie w projektach kosmicznych, tworząc m.in. mechanizmy utrzymujące i zwalniające, mechanizmy pozycjonujące i mechanizmy do zastosowań specjalnych, a także urządzenia wsparcia naziemnego (MGSE) niezbędne w transporcie i montażu satelity i statki kosmiczne. Odpowiada za projektowanie, budowę, testowanie i montaż urządzeń na potrzeby misji największych międzynarodowych organizacji kosmicznych: ESA, NASA, ESO oraz integratorów takich jak Airbus i OHB. Firma uczestniczy w misjach naukowych takich jak: JUICE, Euclid, Athena, PROBA-3, e.Deorbit, ExoMars, ELT, a także przedsięwzięciach komercyjnych. (PAPKA)

Marka Matacza

dywan/ zan/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.

READ  Pracownicy uwielbiają biuro | EurobuildCEE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *