Najważniejsze wiadomości
Polska domaga się „uregulowanych” wycieczek edukacyjnych o Holokauście w sporze z Izraelem
WARSZAWA, Polska – Polski rząd chce formalnych przepisów regulujących warunki, na jakich izraelskie dzieci w wieku szkolnym odbywają wizyty studyjne dotyczące Holokaustu w tym kraju, w tym obecność uzbrojonych izraelskich strażników – powiedział w poniedziałek urzędnik w Warszawie.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że młodzi Izraelczycy otrzymują „negatywny obraz” Polski z powodu uzbrojonych strażników towarzyszących grupom młodzieżowym, wizyt skupiających się wyłącznie na Holokauście i braku kontaktu z polską młodzieżą.
„Wyskakują też wątki [to suggest] że Polska jest krajem antysemickim i dlatego jest tu niebezpiecznie – powiedział Przydacz w radiu RMF24.
Powiedział, że nowa umowa międzyrządowa powinna określać, kiedy mogą być obecni strażnicy z naładowaną bronią. Warszawa od miesięcy szuka takiego porozumienia – powiedział Przydacz.
Polska chce także, aby młodzi Izraelczycy spotykali się ze swoimi polskimi rówieśnikami i rozumieli ich podejście do wielowiekowej polsko-żydowskiej historii.
Coroczne wyjazdy edukacyjne tysięcy młodych Izraelczyków zostały zawieszone podczas pandemii i ostatniego tygodnia Izrael powiedział, że nie przyjmie ich z powrotem bo prawicowy rząd w Polsce próbował kontrolować program nauczania.
Przydacz powiedział, że powodem, dla którego nie zostali przywróceni, było „ponieważ w to wierzymy [they] powinny być uregulowane umową między Polską a Izraelem”.
Inwazja nazistowskich Niemiec na Polskę wywołała II wojnę światową. Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie ostrzegali świat przed nazistowskim masowym mordem Żydów, a tysiące Polaków z narażeniem życia pomagało Żydom.
Jednak badacze Holokaustu zgromadzili wiele dowodów na to, że polscy wieśniacy mordują Żydów uciekających przed nazistami lub polscy szantażyści wykorzystujący bezbronnych Żydów dla zysku finansowego. Sześć milionów Żydów, w tym prawie wszyscy z około 3 milionów Żydów w Polsce, zostało zabitych przez nazistów i ich kolaborantów podczas Holokaustu, a Polska była domem dla dużych nazistowskich obozów śmierci.
Te narracje pojedynków były w ostatnich latach źródłem wielkiego napięcia między Izraelem a Polską.
Tradycyjnie młodzi Izraelczycy przyjeżdżają do Polski latem między 11. a 12. klasą, aby odwiedzić dawne nazistowskie obozy, dowiedzieć się o Holokauście i upamiętnić ofiary. Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed pandemią co roku wzięło w niej udział około 40 000 izraelskich studentów.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.