Pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników mają do 31 stycznia każdego roku oficjalnie poinformować pracowników, że firma nie utworzy funduszu zabezpieczenia społecznego i że wynagrodzenie za urlop nie będzie wypłacane, aby móc skorzystać z takiej opcji rezygnacji.
Postanowienia dotyczące tzw. „Tarczy antykryzysowej” wprowadzają pewne zmiany w sposobie funkcjonowania zakładowego funduszu ubezpieczeń społecznych w czasie pandemii, ale nie zwalniają pracodawców z obowiązków informacyjnych.
Obowiązek utworzenia zakładowego funduszu zabezpieczenia społecznego (ZFŚS) generalnie obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. W przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników etatowych (EPC). Nie oznacza to, że pracodawcy o niższym poziomie zatrudnienia są automatycznie zwolnieni z tego obowiązku.
Aby uniknąć w 2021 roku obowiązku tworzenia ZFŚS i świadczenia urlopowego, pracodawca ma:
(i) który ma <50 ekwiwalentów pełnego czasu pracy na dzień 1 stycznia 2021 r. oraz (ii) nie jest objęty układem zbiorowym lub przepisy dotyczące wynagrodzeń muszą:
- podjąć formalną decyzję w tym zakresie (np. w formie uchwały lub ogłoszenia); i
- poinformuj o tym pracowników w zwykły sposób do 31 stycznia 2021 r.
Ta informacja jest wiążąca tylko dla 2021 roku.
Brak podania takich informacji może skutkować zobowiązaniem pracodawców do przygotowania CSBF lub wypłaty wynagrodzenia urlopowego pracownikom, którzy w 2021 roku spędzili 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu.
Jeśli nie wykonasz żadnego z powyższych, ryzykujesz:
- efektywne uprawnienia pracowników do wynagrodzenia urlopowego (wraz z odsetkami);
- Kary pieniężne, w niektórych przypadkach nawet do 30 000 zł.
W czasie pandemii niektórzy pracodawcy mogą zawiesić obowiązki związane z utworzeniem lub funkcjonowaniem CSBF (np. Opłacanie składek CSBF czy wynagrodzenia urlopowego). Taka możliwość jest uzasadniona jedynie w przypadku spadku obrotów gospodarczych (15% lub 25%) lub znacznego wzrostu funduszu wynagrodzeń w rozumieniu „Rozporządzenia w sprawie kontroli kryzysowej”.