technologia
Polska dała zielone światło dla energetyki jądrowej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) dała Polsce zielone światło na uruchomienie krajowego programu energetyki jądrowej. Po dokonaniu przeglądu polskich ram regulacyjnych dotyczących energetyki jądrowej MAEA stwierdziła, że spełniają one krajowe standardy bezpieczeństwa oraz że organ regulacyjny jest kompetentny i gotowy na wprowadzenie energetyki jądrowej.
The Zintegrowana usługa przeglądu przepisów Misja (IRRS) w Polsce odbyła się w dniach 4–15 września 2023 r. i obejmowała czterech pracowników MAEA, 15 ekspertów ds. regulacji z 14 krajów oraz jednego obserwatora z Komisji Europejskiej. Była to druga misja IRRS do Polski, po pierwszej, która odbyła się w 2013 roku. Misja ustaliła, że polskie ramy rządowe, prawne i regulacyjne dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i bezpieczeństwa radiologicznego są zgodne ze standardami MAEA.
Mike King, lider zespołu IRRS, powiedział: „To ważny kamień milowy dla Polski, która od wielu lat zastanawia się nad programem energetyki jądrowej. Zaangażowanie PAA (Państwowej Agencji Atomistyki) w bezpieczeństwo, wykazane podczas drugiej misji IRRS, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznego działania wszystkich elektrowni jądrowych budowanych w Polsce.
Polska rozpocznie budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalino w województwie pomorskim w 2026 roku. W dwóch lub trzech lokalizacjach będzie znajdować się maksymalnie sześć reaktorów o łącznej mocy wytwórczej 6-9 miliardów watów aktualna pojemność. Oczekuje się, że elektrownie zostaną uruchomione w 2040 r. Polska rozważała już wcześniej udział w tym programie Wisagina Elektrownia jądrowa na Litwie. Politycy zastanawiają się nad wprowadzeniem energetyki jądrowej od 2005, ale problemy z uzyskaniem finansowania i spory polityczne regularnie powodowały opóźnienia. Dzięki najnowszym zmianom kraj nie będzie już polegał na węglu, z którego obecnie pozyskuje 69% energii elektrycznej.
Obecnie w 12 z 27 państw członkowskich UE działa 100 elektrowni jądrowych o mocy 97 GWe (gigawatów energii elektrycznej). Odpowiada za jedną czwartą energii elektrycznej wytwarzanej w całej UE, ale ponad połowa tej energii wytwarzana jest we Francji. Rozwój sytuacji w Polsce spowoduje rozwój i dywersyfikację produkcji energii jądrowej w UE.
Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku, obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny badań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.
Profil firmy – bezpłatna próbka
Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail dotyczącą pobierania
Jesteśmy przekonani o wyjątkowej jakości profili naszej firmy. Ponieważ jednak zależy nam na tym, abyś podjął jak najbardziej korzystną dla swojego biznesu decyzję, oferujemy Ci bezpłatną próbkę, którą możesz pobrać wypełniając poniższy formularz
Przez GlobalData
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”