W 2019 roku Polska posiadała 2102 hektary szklarni produkujących 677 000 ton roślin. Pomidory szklarniowe uprawiane są przez cały rok – połowa z nich (1037 ha) w prawdziwych szklarniach, a pozostała część w tunelach z włókniny. Prace żniwne prowadzone są głównie od maja do października. Liczby te zostaną zaprezentowane na Sympozjum Pomidorowym Comiso w dniach 29-30. Omówiono w październiku 2021 r. Ponadto omawiane są możliwe możliwości eksportu produktów włoskich. To już czwarta edycja wydarzenia organizowanego przez magazyn Agrisicilia i oferuje dwa dni spotkań, kongresów oraz powierzchnię wystawienniczą dedykowaną sycylijskiemu produktowi.
Krajem partnerskim na 2021 r. będzie Polska. Dzięki obecności Bartolomieja Majdy, konsultanta dużych polskich sieci handlowych, będzie można poznać preferencje polskich konsumentów, krajową produkcję, najnowsze trendy w handlu oraz potencjał eksportowy sycylijskich producentów.
Sztuczne oświetlenie staje się w Polsce w ostatnich latach coraz bardziej popularne, ale wymagało znacznych inwestycji w nowoczesne technologie. W Polsce najczęściej uprawianą w chronionym środowisku odmianą są pomidory różowe, które cieszą się największą popularnością na rynku krajowym, a następnie pomidory befsztykowe, pomidory koktajlowe i różne rodzaje pomidorków koktajlowych (żółte, czekoladowe).
Ostatnie trzy lata były bardzo różne ze względu na ostatnie zmiany, zwłaszcza podczas pandemii Covid-19. Wbrew temu, czego można by się spodziewać, rok 2020 był w rzeczywistości dobrym rokiem dla plantatorów, naznaczonym wzrostem konsumpcji produktów krajowych, ponieważ import z Hiszpanii, Holandii i Turcji był niemożliwy.
Rzeczywiście, w minionym roku znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, nawozów, paliwa (w Polsce szklarnie ogrzewane są węglem) i gazu uniemożliwiły zarobienie na pomidorach. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, ale producenci nie zmienili swoich modeli produkcyjnych na 2022 rok. Oczekuje się, że koszty produkcji podwoją się, a import z Hiszpanii i Turcji prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ klimat jest bardziej sprzyjający. Na zakupy detaliczne duży wpływ będą również miały rosnące ceny energii, które negatywnie wpływają na produkcję krajów zimnych na rzecz krajów śródziemnomorskich i pozwalają im na większy eksport.