Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska chce zmienić propozycję podatku od mediów po protestach, Telecom News, ET Telecom

Published

on

Polska chce zmienić propozycję podatku od mediów po protestach, Telecom News, ET Telecom
WARSZAWA: Prawicowy rząd Polski powiedział we wtorek, że zmieni proponowany podatek od reklam w mediach, aby był bardziej sprawiedliwy po tym, jak wywołał protest w mediach i potępienie przez partnera koalicyjnego i krytyka za granicą.

W zeszłym tygodniu niezależne media przestały publikować na 24 godziny, aby zaprotestować przeciwko rządowej propozycji opodatkowania reklam w mediach. Mówią, że spowodowałoby to upadek wielu małych serwisów informacyjnych i podważyłoby swobodę i różnorodność krajowego krajobrazu medialnego. Odkrywają, że już płacą podatek dochodowy od osób prawnych od reklam i wielu innych opłat.

Krytyk w Unia Europejska a Stany Zjednoczone podkreśliły znaczenie wolności słowa i mediów w demokracji.

Propozycja, opublikowana na początku tego miesiąca, jest w fazie konsultacji do wtorku, a rząd zapowiada, że ​​weźmie pod uwagę krytykę podczas tworzenia projektu. Rząd chce, aby nowy podatek został wprowadzony 1 lipca.

„Analizujemy wszystkie propozycje różnych grup medialnych i innych zainteresowanych stron i na tej podstawie zostanie przedstawiony projekt, który będzie zawierał niektóre z tych uwag” – powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

Twierdził, że propozycja nie miała wpływu na małe lub regionalne media, ale była skierowana do większych firm i „cyfrowych gigantów, którzy często płacą nieproporcjonalnie (niskie) podatki” – powiedział Müller.

Młodszy partner koalicji konserwatywnej powiedział w zeszłym tygodniu, że nie poprze propozycji w jej obecnej formie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nowy podatek będzie progresywny i sprawiedliwy.

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy, któremu przysługuje prawo weta, zapowiedziało, że ustawa dokładnie się przyjrzy, gdy będzie gotowa.

Rząd argumentuje, że proponowany przez nich „podatek solidarnościowy” zmusiłby gigantyczne korporacje w taki sposób Google, Facebook, jabłko i Amazonka płacić sprawiedliwy udział w podatkach. Mówi się, że podatek, który jest powiązany z wielkością firm, zebrałby około 800 milionów złotych (215 milionów dolarów) i zgromadziłby fundusze na opiekę zdrowotną i kulturę, gdyby pandemia koronawirusa odbiła się na finansach rządowych.

READ  Toobit vs. Bybit: kompleksowe porównanie wiodących cyfrowych giełd walut

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *