Zabawa
Polska chce zlikwidować organ dyscyplinarny dla sędziów
WARSZAWA (Reuters) – Polska w najbliższych miesiącach zdemontuje organ dyscyplinarny dla sędziów w ramach szerszej reformy sądownictwa – poinformował we wtorek rząd po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że mechanizm dyscyplinarny narusza prawo UE.
Wieloletni spór o reformę sądownictwa w Warszawie nasilił się w ostatnich miesiącach, kiedy Bruksela zażądała od Polski wdrożenia do 16 sierpnia orzeczenia sądu UE w sprawie rozwiązania kontrowersyjnej Izby Sędziów, która według krytyków jest upolityczniona.
„Polska będzie kontynuować reformy sądownictwa, m.in. w obszarze odpowiedzialności sędziów, by poprawić efektywność tego systemu” – poinformował w komunikacie rząd, dodając, że zniesienie Izby Sędziów było częścią rewizji.
Na Polskę czekają kary, jeśli nie zastosuje się do decyzji UE.
Chociaż Polska zapowiedziała zamiar demontażu izby w przyszłości, rząd w odpowiedzi udzielonej Komisji Europejskiej w poniedziałek poinformował, że złoży wniosek o uchylenie postanowienia tymczasowego Trybunału, co może skutkować karami finansowymi, jeśli Polska nie otworzy izby w międzyczasie komora zawiesza operację.
Przewodniczący rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) powiedział w tym miesiącu, że Polska rozwiąże izbę i przedstawi plany alternatywnego systemu dyscyplinarnego we wrześniu.
Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała odpowiedź Polski i teraz ją przeanalizuje.
„Rozpatrujemy odpowiedź, zanim zdecydujemy się na ewentualne dalsze kroki” – powiedział rzecznik komisji na codziennej konferencji prasowej.
(Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk i Pawła Florkiewicza w Warszawie oraz Foo Yun Chee w Brukseli; dodatkowe reportaże Alana Charlisha; montaż Tomasz Janowski i David Goodman)
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.