Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska chce złagodzić unijną propozycję metanu, boi się wysokich kar – EURACTIV.de

Published

on

Polska chce złagodzić unijną propozycję metanu, boi się wysokich kar – EURACTIV.de

Polska zamierza przeforsować propozycję UE, aby ograniczyć i śledzić emisje metanu, tak aby kopalnie mogły emitować osiem ton metanu na kiloton wydobywanego węgla zamiast pięciu, a także zwolnić węgiel koksujący z nowych przepisów, powiedział wiceminister bogactwa. zapowiedział Marek Wesoły.

Obecnie dyskutowana w Parlamencie Europejskim ustawa przewiduje ograniczenie emisji metanu do 5 ton na kilotonę wydobywanego węgla, w przeciwieństwie do węgla koksowego, od 2027 roku i do 3 ton na kilotonę, w tym dla węgla koksowego, od 2031 roku.

Gdyby przepisy weszły w życie, polskie kopalnie emitowałyby znacznie więcej metanu – średnio od 8 do 14 ton metanu na kilotonę wydobywanego węgla – i groziłyby im kary w wysokości do 1 500 000 000 zł (320 531 000 euro) rocznie.

„Potrzebny jest kompromis na poziomie ośmiu ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla. To jest cel, który osiągniemy w drodze negocjacji” – powiedział miejscowym Wesoły Radia Katowice. „W przeciwnym razie nawet dziewięć kopalń zostanie ukaranych ogromnymi grzywnami, które uczynią ich działalność nieopłacalną” – wyjaśnił.

Jeśli chodzi o węgiel koksowy, Polska też stara się być zwolniona z nowych regulacji, w szczególności minister zaznaczyła, że ​​uchwała powinna objąć również węgiel koksowy.

Minister podkreślił dziś, że węgiel koksowy jest kluczowym źródłem energii dla UE. Dlatego nie ma sensu go karać, jeśli blok chce zapewnić bezpieczeństwo dostaw stali – dodał.

„To regulacja, która w pierwszej kolejności dotyczy Polski” – argumentował Wesoły.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

READ  Hiszpania pokonuje Polskę i przechodzi do finału Pucharu ATP
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *