Gospodarka
Polska chce podatku dla cyfrowych gigantów
Polska chce, aby wszystkie międzynarodowe reformy podatkowe zostały wdrożone, opodatkowując nie tylko globalny minimalny podatek od osób prawnych, ale przede wszystkim cyfrowych gigantów, powiedział minister finansów kraju.
Na spotkaniu w Luksemburgu w piątek ministrowie finansów UE nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie zmiany opodatkowania firm międzynarodowych.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że choć nie udało się osiągnąć jednomyślnego porozumienia, jest usatysfakcjonowana, ponieważ postulaty Polski zostały uwzględnione w obecnym projekcie.
Powiedziała, że celem Polski jest zarówno opodatkowanie cyfrowych gigantów, jak i wprowadzenie minimalnej stawki podatkowej, która ma zniechęcić firmy do parkowania zysków w rajach podatkowych.
„Te dwa cele mieszczą się w 'Dwóch Filarach’ rozwiązania OECD i dlatego Polsce zależy na przeprowadzeniu całej reformy” – powiedziała Rzeczkowska, wyjaśniając, że tzw. pierwszy filar określa, gdzie płaci się największe podatki na świecie korporacjom. a drugi filar ustala minimalną stawkę podatkową.
Rzeczkowska dodała, że w ostatnich miesiącach Polska zobowiązała się negocjować gwarancje, że nie tylko II filar rozwiązania OECD zostanie wdrożony w Unii Europejskiej, ale także, że I filar będzie odpowiadał na wyzwania fiskalne wynikające z wyniku Cyfryzacji gospodarki.
W piątek Polska wycofała swój sprzeciw wobec planów UE dotyczących nałożenia od 2023 r. minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15 procent na duże korporacje międzynarodowe, ale weto Węgier zniweczyło umowę, która wymagałaby poparcia wszystkich 27 krajów UE.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”