Najważniejsze wiadomości
Polska chce „najbardziej kompleksowych sankcji UE” wobec Rosji – mówi Tusk
Premier Donald Tusk mówi, że Polska będzie żądać „najsilniejszych możliwych sankcji” wobec Rosji – w tym embargo na paliwo nuklearne i transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę – w miarę omawiania przez UE nowego pakietu środków wobec Moskwy.
Źródła dyplomatyczne poinformowały w środę agencji Reuters, że Komisja Europejska rozpoczyna rozmowy z państwami członkowskimi w sprawie nowego pakietu sankcji, który będzie 13. pakietem Unii. Ma nadzieję odsłonić je 24 lutego, w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.
Polsce zależy na tym, aby 13. pakiet sankcji wobec Rosji był jak najbardziej kompleksowy – mówi premier D. Tusk. Dlatego też powinien uwzględniać także ograniczenia ekonomiczne. W weekend KE organizuje spowiedź w sprawie ostatnich sankcji, w niedzielę Polska jest zaproszona @PR24_pl https://t.co/zmfjRw6Gbj
— Beata Płomecka (@bplomecka) 1 lutego 2024 r
Tusk potwierdził w czwartek w Brukseli, że „oczywiście mamy własne żądania” co do tego, co powinno znaleźć się w nowych sankcjach, podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).
„Polska zawsze była krajem, który wzywał do najsurowszych sankcji wobec Rosji” – powiedział premier, którego rząd objął urząd w grudniu, kontynuując silne wsparcie swojego poprzednika dla Ukrainy.
„Nie chcę prognozować, czy jestem optymistą, czy żądania Polski i innych najtwardszych krajów zostaną spełnione” – dodał. „Ale Polska z pewnością będzie domagać się w tym nowym pakiecie najszerszego możliwego pakietu sankcji”.
„Nie ma nic ważniejszego niż wspieranie Ukrainy” – powiedział premier @donaldtusk w Kijowie podczas swojej pierwszej podróży do zagranicznej stolicy od objęcia urzędu w zeszłym miesiącu
„Każdy w wolnym świecie, który twierdzi, że jest neutralny, zasługuje na najciemniejsze miejsce w politycznym piekle”. https://t.co/DQmhCyI4Qh
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 stycznia 2024 r
Tusk powiedział, że może to obejmować embargo na paliwo z Rosji dla elektrowni jądrowych, przyznał jednak, że wdrożenie tego rozwiązania nie będzie „tak łatwe”, ponieważ wiele krajów zachodnich jest „w pewnym stopniu zależnych” od Rosji w zakresie tego surowca.
Premier dodał, że Polska będzie „w dalszym ciągu nalegać” na transfer zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę.
Tymczasem zarówno Reuters, jak i PAP, cytując źródła dyplomatyczne, mówią, że Polska i trzy państwa bałtyckie wspólnie przygotowały propozycje nowej rundy unijnych sankcji, w tym zakazu importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) i aluminium.
PAP podaje, że w planach są także zakazy różnych form współpracy naukowej i finansowania z Rosją, zaostrzenie sankcji w sektorze lotniczym, a także dalsze działania mające na celu przeciwdziałanie uchylaniu się od sankcji przez Moskwę, zwłaszcza Białoruś.
Polski eksport do Kirgistanu kwitnie od czasu napaści Rosji na Ukrainę.
Kirgistan jest postrzegany jako sposób na obejście sankcji nałożonych na Moskwę, a wiele krajów zachodnich zwiększyło swój eksport, przy czym Polska i Niemcy odnotowały najwyższy poziom.
Sprawdź nasz pełny raport: https://t.co/g4z6Ttuykj pic.twitter.com/0ev7lkyj4w
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 stycznia 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Kancelaria Premiera (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.