Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji

Published

on

Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji

Polski premier powiedział, że wydał rządowi polecenie zakupu domu we Francji, w którym para laureatów Nagrody Nobla Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzała wakacje i weekendy od 1904 do 1906 roku.

Budynek z kamienia i cegły o powierzchni 120 metrów kwadratowych w Saint-Remy-les-Chevreuse kosztuje 790 000 euro. Jest w złym stanie, ale według lokalnej agencji nieruchomości Stephane Plaza niektóre z łuszczących się tapet, kominków i płytek podłogowych pochodzą z okresu Curie.

Podobno urodziła się w Polsce Marie Curie sama namalowała niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.

„Ta nieruchomość została zbudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku Pierre i Marie Curie w latach 1904–1906” – powiedział Daniel Cazou-Mingot, szef agencji nieruchomości.

Pewnego dnia kwietnia 1906 roku Pierre wracał do Paryża na spotkanie naukowe, gdzie został potrącony i zabity przez zaprzęg konny.

„Po tym wypadku Marie Curie wracała od czasu do czasu z córkami, a potem przestała przychodzić”, a dom – 900 metrów kwadratowych. Metrowy ogród, gołębnik i pompa wodna z XIX wieku – zostały sprzedane – powiedział Cazou-Mingot.

READ  Szwecja: Rząd łagodzi ograniczenia, seniorom nie zaleca się już izolowania się

Koszty renowacji szacuje się na około 200 000 euro.

Cazou-Mingot uważa, że ​​potrzeba „miłości od pierwszego wejrzenia i szacunku dla historii”, aby ktoś chciał w nią zainwestować.

Niektórzy krytycy w Polsce komentowali w mediach społecznościowych, że pieniądze podatników są marnowane na dom, w którym Marie Curie nie spędziła długo.

Jednak prawicowy rząd dołożył wszelkich starań, aby zabezpieczyć i utrzymać miejsca i obiekty ważne dla polskiej historii.

Urodzona w Warszawie w 1867 roku jako Maria Skłodowska, naukowiec przeniósł się do Paryża w 1891 roku i była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki przyrodnicze na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, który opuścił katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej to stanowisko i została pierwszą profesorką tego prestiżowego uniwersytetu.

W 1903 roku Marie i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henri Becquerel otrzymali wspólnie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad radioaktywnością.

Marie Curie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 roku za odkrycie radu i polonu. Tę ostatnią nazwała po Polsce.

Zmarła na chorobę popromienną w Passy we Francji w 1943 roku. Marie i Pierre Curie są pochowani w Panteonie w Paryżu wśród innych wybitnych obywateli francuskich.

————

Scislowska relacjonowała z Warszawy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *