Najważniejsze wiadomości
Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji
SAINT-REMY-LES-CHEVREUSE, Francja – polski premier polecił rządowi kupić dom we Francji, w którym laureatka Nagrody Nobla Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzali wakacje i weekendy od 1904 do 1906 roku.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu na Twitterze, że dom na południowo-zachodnich przedmieściach Paryża jest „częścią polskiej historii”.
Kamienny i ceglany budynek o powierzchni 1300 stóp kwadratowych w Saint-Remy-les-Chevreuse kosztuje 950 000 dolarów. Jest w złym stanie, ale według lokalnej agencji nieruchomości Stephane Plaza niektóre z łuszczących się tapet, kominków i płytek podłogowych pochodzą z okresu Curie.
Podobno urodziła się w Polsce Marie Curie sama namalowała niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.
„Ta nieruchomość została zbudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku Pierre i Marie Curie w latach 1904–1906” – powiedział Daniel Cazou-Mingot, szef agencji nieruchomości.
„Przyjeżdżali tu w weekendy, ferie wielkanocne, wakacje” – powiedział Cazou-Mingot The Associated Press podczas wizyty w posiadłości w środę. „Nie przeprowadzono żadnych eksperymentów z tą właściwością”.
Pewnego kwietniowego dnia 1906 roku Pierre wracał do Paryża na spotkanie naukowe, gdzie został potrącony i zabity przez zaprzęg konny.
„Po tym wypadku Marie Curie wracała od czasu do czasu z córkami, a potem przestała przyjeżdżać”, a dom – 900 metrów kwadratowych. Metrowy ogród, gołębnik i pompa wodna z XIX wieku – zostały sprzedane – powiedział Cazou-Mingot.
Koszty renowacji szacuje się na około 240 000 USD.
Cazou-Mingot uważa, że potrzeba „miłości od pierwszego wejrzenia i szacunku dla historii”, aby ktoś chciał w nią zainwestować.
Niektórzy krytycy w Polsce komentowali w mediach społecznościowych, że pieniądze podatników są marnowane na dom, w którym Marie Curie nie spędziła długo.
Jednak prawicowy rząd dołożył wszelkich starań, aby zabezpieczyć i utrzymać miejsca i obiekty ważne dla polskiej historii.
Urodzona w Warszawie w 1867 roku jako Maria Skłodowska, naukowiec przeniósł się do Paryża w 1891 roku i była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki przyrodnicze na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, który opuścił katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej to stanowisko i została pierwszą profesorką tego prestiżowego uniwersytetu.
W 1903 roku Marie i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henri Becquerel otrzymali wspólnie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad radioaktywnością.
Marie Curie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 r. Za odkrycie radu i polonu. Tę ostatnią nazwała po Polsce.
Zmarła na chorobę popromienną w Passy we Francji w 1943 roku. Marie i Pierre Curie są pochowani w Panteonie w Paryżu wśród innych wybitnych obywateli francuskich.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.