Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska chce formalnych zasad wyjazdów studyjnych na temat Holokaustu w Izraelu

Published

on

Polska chce formalnych zasad wyjazdów studyjnych na temat Holokaustu w Izraelu

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd chce formalnych przepisów regulujących warunki, na jakich izraelskie dzieci w wieku szkolnym odbywają wizyty studyjne dotyczące Holokaustu w tym kraju, w tym obecność uzbrojonych izraelskich strażników, powiedział w poniedziałek urzędnik w Warszawie.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że towarzyszące grupom młodzieżowym uzbrojone straże, koncentracja wizyt wyłącznie na Holokauście i brak kontaktu z polską młodzieżą dały młodym Izraelczykom „negatywny obraz” Polski.

„Są też wątki, które sugerują, że Polska jest krajem antysemickim i dlatego jest tu niebezpiecznie” – powiedział Przydacz w radiu RMF24.

Powiedział, że nowa umowa międzyrządowa powinna określać, kiedy mogą być obecni strażnicy z naładowaną bronią. Warszawa od miesięcy szukała takiej oferty – powiedział Przydacz.

Polska chce też, aby młodzi Izraelczycy spotykali się ze swoimi polskimi rówieśnikami i rozumieli ich podejście do wielowiekowej polsko-żydowskiej historii.

Coroczne wyjazdy edukacyjne tysięcy młodych Izraelczyków zostały zawieszone podczas pandemii, aw zeszłym tygodniu Izrael powiedział, że ich nie wznowi, ponieważ prawicowy rząd Polski próbował kontrolować program nauczania.

Przydacz powiedział, że powodem, dla którego nie zostali przywróceni, było „ponieważ uważamy, że (ich) powinny zostać rozstrzygnięte na mocy umowy między Polską a Izraelem”.

Polska była pierwszym krajem, który został najechany i okupowany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie ostrzegali świat przed nazistowskimi masowymi mordami Żydów, a tysiące Polaków z narażeniem życia pomagało Żydom – chociaż niektórzy Polacy mordowali lub prześladowali swoich żydowskich rodaków.

Prawie wszyscy z około 3 milionów polskich Żydów zostali zabici przez Niemców i ich kolaborantów podczas Holokaustu, a naziści zbudowali swoje duże obozy śmierci w okupowanej Polsce.

Tradycyjnie młodzi Izraelczycy przyjeżdżają do Polski latem między 11. a 12. klasą, aby odwiedzić dawne nazistowskie obozy, dowiedzieć się o Holokauście i upamiętnić ofiary. Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed pandemią co roku wzięło w niej udział około 40 000 izraelskich studentów.

READ  Wypadki w Burgos w Polsce pokazują nieskuteczność zasad bezpieczeństwa UCI
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *