Connect with us

technologia

Polska chce, aby UE przestała spać w sprawie identyfikatorów cyfrowych

Published

on

Polska chce, aby UE przestała spać w sprawie identyfikatorów cyfrowych

Komisja Europejska za bardzo skupiła się na walce z Big Tech, a za mało na poprawie usług cyfrowych dla obywateli.

Takie jest zdanie polskiego ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego. Uważa on, że UE musi skupić się na polityce cyfrowej, aby ułatwić Europejczykom interakcję z usługami rządowymi.

W rozmowie z TNW podczas niedawnego Szczytu Cyfrowego w Tallinie w Estonii Janusz Cieszyński powiedział, że usługom identyfikacji cyfrowej, które są szeroko stosowane w Estonii i na jej obszarze jurysdykcji w Polsce, należy nadać wyższy priorytet w całej UE.

„Koncentrujemy się bardzo na [tech businesses] i nie kładzie się wystarczającego nacisku na przepisy, które pomagają obywatelom, na przykład pomagają zwykłym ludziom w poruszaniu się Europa z dowodem osobistym w telefonie” – powiedział.

„Kiedy był trudny okres pandemii, udało nam się bardzo szybko wdrożyć certyfikaty Covid, a teraz wracamy spać i nie sądzę, że wszystko idzie wystarczająco szybko”.

Konferencja TNW, 20-21 Czerwiec – 90% biletów WYPRZEDANE

Skorzystaj ze wszystkich możliwości networkingu: okrągłych stołów, kursów mistrzowskich, wycieczek technicznych, spotkań 1:1… Ostatnia szansa na rezerwację, zanim nie będzie już więcej!

Cieszyński stoi na czele polskiego Ministerstwa Cyfryzacji, w tym inicjatywy mObywatel (mCitizen), która jest m.in aplikacja umożliwiające użytkownikom przechowywanie dokumentów identyfikacyjnych. Ministerstwo zaktualizowało także aplikację, aby umożliwić ukraińskim uchodźcom przebywającym w Polsce przesyłanie i zapisywanie dokumentów.

Powiedział, że chociaż we wszystkich państwach członkowskich podjęto szereg wysiłków na rzecz cyfryzacji, konieczna jest większa spójność na szczeblu UE.

Komisja Europejska tak skupił się głównie na walce z Big Tech z wieloma nowymi przepisami.

Obywatele są na pierwszym miejscu

Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, który wygłosił przemówienie programowe na szczycie w Tallinie, poparł wiele z tych wysiłków.

Obejmuje to Ustawa o usługach cyfrowych oraz Ustawa o rynkach cyfrowych, dwa z najważniejszych rozporządzeń technologicznych Komisji Europejskiej, za pomocą których ma ona na celu przeciwdziałanie dezinformacji w mediach społecznościowych i zapewnienie bardziej uczciwej konkurencji w Europie.

READ  Animal Crossing Patch naprawia błyszczące chmury w grze

„Nie jestem pewien, czy jako konsument zauważyłem jakąkolwiek poprawę podczas kadencji pana Bretona na stanowisku komisarza” – stwierdził Cieszyński.

„Dla mnie, jako osoby nadzorującej wdrażanie wielu usług elektronicznych, jest oczywiste, że gdybyśmy zobowiązali się do wprowadzenia jednolitej tożsamości elektronicznej dla wszystkich krajów europejskich i spędzili nad nią pięć lat, korzystalibyśmy z systemu już od dość długiego czasu. trochę czasu.” – powiedział.

„Myślę, że to łatwe [that] „Biurokracja brukselska jest zbyt oddalona od obywateli i ich bazy. Myślę, że to jest problem.

Rzecznik Komisji Europejskiej odmówił komentarza w sprawie wypowiedzi ministra.

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego mogą zahamować postęp

Na przestrzeni lat UE kilkakrotnie debatowała i proponowała ujednolicone podejście do identyfikatorów cyfrowych.

W 2021 r. Komisja zaproponowała przepisy dotyczące bezpiecznego systemu identyfikacji cyfrowej, który ma wejść w życie do 2030 r.

W czerwcu tego roku państwa członkowskie UE i Parlament Europejski uzgodniły ogólnounijne ramy dotyczące identyfikatora cyfrowego, który byłby interoperacyjny w całej UE.

Teraz wniosek musi pokonać zwykłe przeszkody związane z prawodawstwem UE. Ponieważ przyszłoroczne wybory europejskie zbiegają się z końcem kadencji obecnej Komisji, trudno ustalić harmonogram prac nad planowanymi legislacjami.

Rzecznik Komisji powiedział jednak TNW, że ramy zapewnią Europejczykom „kontrolę, bezpieczeństwo, wygodę i prywatność dla konsumentów”.

„Te wspólne europejskie przepisy zagwarantują płynne stosowanie rozwiązań ponad granicami, a także stworzą nowe modele biznesowe dla firm” – stwierdzili. „Komisja rozpoczęła już techniczne prace przygotowawcze z państwami członkowskimi, aby zapewnić, że ten interoperacyjny, bezpieczny i przyjazny dla użytkownika cyfrowy portfel osobisty stanie się rzeczywistością dla obywateli”.

Komisja Europejska realizuje obecnie szereg projektów z udziałem państw członkowskich, uniwersytetów i firm z sektora prywatnego. Celem jest zbadanie różnych przypadków użycia identyfikatorów cyfrowych w podróżach, płatnościach, opiece zdrowotnej i edukacji.

READ  Oto, czego chcę (i czego nie chcę) od następnej konsoli Nintendo.

Przykłady obejmują konsorcjum European Wallet Consortium (EWC), które testuje interoperacyjne legitymacje podróżne, oraz Digital Credentials for Europe (DC4EU), które współpracuje z kilkoma europejskimi uniwersytetami i agencjami rządowymi w celu zbadania, w jaki sposób cyfrowy dowód osobisty mógłby sprawdzić się w edukacji sektor.

Usługi e-administracji

Estonia jest często postrzegana jako bastion wdrażania usług cyfrowych.

Od lat 90. w państwie bałtyckim rozwinęło się cyfrowe podejście do usług rządowych, przy czym większość funkcji jest obecnie dostępna online. Przede wszystkim obywatele mogą głosować w wyborach online; W rzeczywistości w wyborach powszechnych w 2023 r. ponad połowa głosów została oddana przez Internet. Nadchodząca zmiana w polityce cyfrowej Estonii umożliwi prowadzenie postępowań rozwodowych online.

Jednak przeforsowanie tego planu może być wyzwaniem.

Rząd estoński zlecił estońskiej firmie Nortal świadczącej usługi IT zbudowanie kilku cyfrowych usług publicznych.

Dyrektor ds. rozwoju Elizabeth Kiehner powiedziała, że ​​firma próbuje „eksportować” swoją technologię do innych krajów, ale musi pokonać wiele przeszkód.

„Warunkiem wstępnym, aby to wszystko zadziałało, jest przywódca mający wolę polityczną. Obecnie cyfryzacja może być bardzo niewielka, ale aby tak się stało, potrzeba lidera z wolą polityczną i zaangażowaniem” – stwierdziła.

Konkurs talentów technicznych

Dla rządów mających ambicje rozszerzania usług cyfrowych jednym z największych wyzwań jest: talent techniczny to zajmuje.

Cieszyński powiedział TNW, że rządy muszą konkurować z sektorem prywatnym o talenty w firmach technologicznych, nie będąc w stanie zaoferować wyższych wynagrodzeń, jakich zwykle oczekuje się w większych firmach technologicznych.

Organy publiczne często zlecają rozwój firmom prywatnym. Cieszyński uważa jednak, że konieczne jest, aby rządy w jak największym stopniu rozwijały technologię we własnym zakresie.

Ministerstwa i władze muszą poznać zawartość „czarnej skrzynki”, zrozumieć, co kryje się pod maską i jak to działa.

„Należy pamiętać, że to oprogramowanie służy do przetwarzania danych rządowych, danych obywateli i danych bardzo wrażliwych. A także – to przychodzi mi na myśl bardzo szybko w tych trudnych czasach – o bezpieczeństwo. Jeśli nie wiesz, co jest w tej czarnej skrzynce, jak możesz mieć pewność, że obywatele, których masz chronić, są rzeczywiście chronieni?” – wyjaśnił Cieszyński.

READ  Walka o najpotężniejszą cyberbroń na świecie

„Dużo współpracujemy z dostawcami. Korzystamy z nowoczesnych technologii i kupujemy od topowych marek z całego świata, jednak chcemy mieć w firmie dużą część zatrudnionych przez nas ekspertów, abyśmy mieli prawa do napisanego przez nich kodu i tym podobnych.”

W oddziale Cieszyńskiego nad usługami e-administracji pracuje obecnie 1400 osób.

Czy cykle mandatów politycznych zmienią priorytety?

Minister stwierdziła, że ​​e-administracja i cyfrowe dowody osobiste powinny znaleźć się w centrum rozważań Komisji Europejskiej w następnej kadencji.

Cieszyn pochodzi z rządzącej w Polsce partii PiS, która w tym miesiącu stoi w obliczu wyborów parlamentarnych. Skład polskiego rządu może ulec zmianie. A wraz z nim priorytety polityki cyfrowej.

Kadencja Komisji Europejskiej upływa za niecały rok. Krążą pogłoski, że Thierry Breton będzie się ubiegał o najwyższe stanowisko przewodniczącego Komisji.

Ale jakie dokładnie będą priorytety przyszłej Komisji?

Podczas swojego przemówienia programowego w Tallinie Breton rzucił jedną lub dwie aluzje, mówiąc o superkomputerach i kwantach.

„Jednym z moich ulubionych tematów jest kwantowość. Oczywiście bardzo ciężko pracujemy nad obliczeniami kwantowymi, komunikacją kwantową, wykrywaniem kwantowym i kryptografią” – powiedział. „Będziemy mocno naciskać na tę kwestię i będzie to bardzo interesujący temat dla następnej komisji”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *