Gospodarka
Polska: cenny sojusznik Ameryki
Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podkreślone Wyraźne zainteresowanie Waszyngtonu wzmocnieniem dwustronnych więzi między Stanami Zjednoczonymi a Polską podczas pierwszego oficjalnego apelu z udziałem wysokich rangą przedstawicieli polskiego rządu 3 lutego. To zobowiązanie do współpracy – zwłaszcza w kontekście „wspólnej pracy nad wspólnymi priorytetami polityki zagranicznej, w tym Rosji i Chin” – jest zachęcającym sygnałem.
Rzeczywiście, Polska, ważny geopolitycznie i strategiczny członek Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na europejskiej granicy z Rosją, jest od dawna bliskim przyjacielem i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.
Warszawa jest nadal ważnym punktem dostępu do polityki gospodarczej i bezpieczeństwa USA w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Polska rozsądnie popchnięty Unia Europejska „nie spieszy się i nie współpracuje bardziej z Waszyngtonem” niż kompleksowa umowa inwestycyjna z Chinami. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział: „Potrzebujemy więcej konsultacji i przejrzystości [to bring] nasi sojusznicy transatlantyccy na pokładzie. „
On kontynuuje zapisane że „dobra, wyważona umowa jest lepsza niż wczesna”.
Pod względem handlowym i inwestycyjnym Polska ma coraz bardziej otwartą i rozwijającą się gospodarkę – szóstą co do wielkości w UE, po części dzięki dynamicznemu sektorowi produkcyjnemu. Niestety, z powodu zeszłorocznej pandemii, w Polsce nastąpił pierwszy upadek gospodarczy od 1991 r., Kiedy to kraj rozpoczął decydującą zmianę z gospodarki centralnie planowanej na system bardziej rynkowy.
Jednak ogólna odporność gospodarcza i konkurencyjność pozostają nienaruszone. Od ponad dekady polska gospodarka znajduje się w corocznym indeksie wolności gospodarczej Heritage Foundation. Polska zajęła 46 miejsce na 180 krajów w ostatniej edycji indeksu, a łączna liczba punktów wzrosła o 1,3 punktu.
Droga Polski do większej wolności gospodarczej została oczywiście spowolniona przez wady instytucjonalne i słabości, które wymagają dalszych reform. Jednak biorąc pod uwagę, jak długo i dotkliwie utrzymywała się ekonomiczna egzystencja kraju i społeczeństwo obywatelskie w czasach komunizmu, poczynione postępy są niezwykłe.
W szerszym ujęciu Polska jest ważnym filarem bezpieczeństwa w Europie. Poprawa stosunków dwustronnych z Polską na głównych frontach gospodarczych i bezpieczeństwa leży w wyraźnym interesie narodowym Ameryki.
W tym celu jednym z pragmatycznych i strategicznych zobowiązań, jakie Waszyngton może wybrać, jest dalsze wspieranie Polski w ramach Inicjatywy Trójmorza, przy jednoczesnym promowaniu konkretnych rezultatów pięcioletnich wysiłków. Odrzucenie programu, który jest niezwykle popularny w Europie Wschodniej i mocno popierany przez amerykańskie środowisko biznesowe, byłoby poważnym błędem politycznym ze strony administracji Bidena.
Jako ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Antony Blinken podkreślone W swoim warszawskim przemówieniu w 2014 roku powiedział: „Dla naszych dwóch narodów dziedzictwo, które dzielimy, jest głęboko zakorzenione w naszej historii, ożywa w naszych społecznościach i wzmacnia zasady, które nas łączą”.
Jako sekretarz stanu Blinken ma teraz wyjątkową możliwość wykorzystania tego wyjątkowego dziedzictwa do dalszego pogłębiania praktycznej współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa, co leży we wspólnym interesie Waszyngtonu i Warszawy.
Ten utwór pierwotnie pojawił się w Sygnał dnia
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”