Najważniejsze wiadomości
Polska buduje reaktor mikrojądrowy do celów badawczych
Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny podpisały w środę porozumienie w sprawie budowy badawczej elektrowni jądrowej wyposażonej w reaktor mikromodułowy (MMR).
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy strony opracują kompleksowy program badawczy i wspólnie opracują plan budowy, eksploatacji i utrzymania obiektu MMR – czytamy w umowie.
Reaktor ma zostać podłączony do infrastruktury elektroenergetycznej Grupy Azoty Police, co da możliwość badania, testowania, optymalizacji i integracji reaktora z obiektem przemysłowym.
„Będzie to kolejny ważny krok w kierunku dekarbonizacji procesów technologicznych Grupy Azoty” – podkreśliły strony w porozumieniu.
Dowiedz się więcej o Ultra Safe Nuclear Micro-Modular Reactor w nowym filmie, w którym zadebiutowaliśmy #CERATydzień wcześniej w tym tygodniu.#czysta energia #zmiana klimatu #jądrowy #energia atomowa #energia nuklearna #bez węgla #dekarbonizacja https://t.co/uK5oomRKv4
— Ultra bezpieczna technologia jądrowa (@UltraSafeNuke) 10 marca 2023 r
dekarbonizacja i edukacja
„Wdrożenie naszych wysokotemperaturowych baterii jądrowych… toruje drogę do dekarbonizacji i budowy nowoczesnej infrastruktury jądrowej” — powiedział Francesco Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.
Zaznaczył, że projekt jest przykładem wsparcia USA dla niezależności energetycznej Polski.
Umowa obejmuje również możliwość organizacji szkoleń dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie, w tym możliwość prowadzenia praktycznych badań aplikacyjnych związanych z produkcją czystej energii MMR.
papka
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.