Connect with us

Najważniejsze wiadomości

„Polska bohaterka niepodległości Łotwy” nominowana do Oscara – „The First News”.

Published

on

„Polska bohaterka niepodległości Łotwy” nominowana do Oscara – „The First News”.

Łotewski reżyser Ilze Kunga-Melgaile film „Mana Briviba” („Moja wolność”) przygląda się rozpadowi ZSRR i roli aktywistki Ity Kozakiewicz w organizowaniu łotewskiej Polonii w celu wspierania i uczestniczenia w niepodległości kraju, aby mogła uczestniczyć w walce o wolność.
Materiały prasowe

Film o polskim działaczu, który walczył o niepodległość Łotwy, został wybrany jako kandydat Łotwy do Oscarów 2024.

Film „Mana Briviba” („Moja wolność”) Ilze Kunga-Melgaile przygląda się rozpadowi ZSRR i roli działaczki Ity Kozakiewicz w organizowaniu łotewskiej Polonii na rzecz niepodległości kraju.

Reżyserka Kunga-Melgaile powiedziała: „To film o silnej kobiecie i problemach, które wciąż są obecne w dzisiejszym społeczeństwie”.

W filmie, zaplanowanym jako dokument historyczny, z łotewską aktorką Eriką Egliją-Grävele w roli głównej, biorą udział także uczniowie polskiej szkoły i aktywni członkowie klubu „Polonez”.Materiały prasowe

„Widziałem w jej postaci wszystkie tematy, o których chciałem porozmawiać: o silnej kobiecie, o problemach społecznych. Niektóre z nich istnieją do dziś: na Łotwie są zarówno rosyjskojęzyczni, jak i Łotysze… i nie możemy w żaden sposób regulować tych stosunków”.

Choć w Polsce Ita Kozakiewicz nie jest powszechnie znana, na Łotwie upamiętniona jest pomnikiem i ulicą nazwaną jej imieniem.

Kozakiewicz urodził się w Rydze w 1955 roku jako córka matki łotewskiego pochodzenia i ojca Polaka. Założył Związek Polaków na Łotwie, aby walczyć o swoje prawa w Republice Bałtyckiej i był członkiem Rady Naczelnej Łotwy.

Kozakiewicz urodził się w Rydze w 1955 roku jako córka matki łotewskiego pochodzenia i ojca Polaka. Założył Związek Polaków na Łotwie, aby walczyć o swoje prawa w Republice Bałtyckiej i był członkiem Rady Naczelnej Łotwy.Z rzeki Wilii

Dzięki ich wysiłkom Polacy jako pierwsza mniejszość poparli walkę o wolność kraju w historycznym głosowaniu o niepodległość Łotwy 4 maja 1990 roku.

Odegrała kluczową rolę w wyborach, a później została pierwszą i jedyną kobietą w historii niepodległego państwa łotewskiego, która otrzymała nagrodę „Pani Łotwy”.

Po śmierci w 1990 roku w wieku 35 lat w wyniku utonięcia w Morzu Tyrreńskim, w 2001 roku została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Ambasador RP w Rydze Monika Michaliszyn powiedziała Trójce Polskiego Radia: „Film opowiada o wspaniałej kobiecie, wspaniałej bohaterce, która wiele zrobiła dla Polaków na Łotwie”.Andrzej Rybczyński/PAP

Kunga-Melgaile rozpoczął zdjęcia w styczniu 2022 roku, zaledwie kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę miesiąc później, i powiedział: „Myślę, że ten szok wpłynął na mój film.

„Dodałem trochę mocniejszych akcentów […] idee, które wówczas przyświecały Kozakiewiczowi, są wyraźniej widoczne”.

W filmie, zaplanowanym jako dokument historyczny, z łotewską aktorką Eriką Egliją-Grävele w roli głównej, biorą udział także uczniowie polskiej szkoły i aktywni członkowie klubu „Polonez”.

Ambasador RP w Rydze Monika Michaliszyn powiedziała Trójce Polskiego Radia: „Film opowiada o wspaniałej kobiecie, wspaniałej bohaterce, która wiele zrobiła dla Polaków na Łotwie”.

READ  Ministerstwo Edukacji ostrzega firmy prywatne przed planowaniem wyjazdów z okazji Holokaustu do Polski dla młodzieży
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *