Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska blokuje unijny kompromis w sprawie globalnego porozumienia o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych

Published

on

Polska blokuje unijny kompromis w sprawie globalnego porozumienia o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych

PARYŻ, 5 kwietnia (Reuters) – Polska we wtorek zablokowała zaproponowany przez Francję kompromis dotyczący wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych w Unii Europejskiej, co stanowi kolejny cios dla globalnego przeglądu międzynarodowych przepisów podatkowych.

Szef finansów Polski powiedział, że pomimo zmian Warszawa nadal ma obawy, że minimalny podatek może wejść w życie bez nowych przepisów uniemożliwiających dużym międzynarodowym koncernom księgowanie zysków w najtańszych krajach.

Prawie 140 krajów, w tym Polska, osiągnęło w październiku dwustronną umowę w sprawie 15% minimalnej stawki podatkowej dla firm międzynarodowych, zgadzając się utrudnić firmom takim jak Alphabet Google, Amazon i Meta Facebook unikanie podatków poprzez zgłaszanie niskich zysków – Podatki jurysdykcji.

Francja, która sprawuje dwuletnią rotacyjną prezydencję w UE, naciska na szybkie wdrożenie porozumienia w bloku 27 państw, gdzie kwestie podatkowe wymagają jednomyślnej zgody.

Polska była jednym z czterech krajów, które w zeszłym miesiącu zablokowały próbę znalezienia kompromisu, ale Szwecja, Estonia i Malta zrezygnowały ze swojego sprzeciwu po poprawieniu umowy.

„To (proponowany kompromis) nie jest prawnie wiążącym rozwiązaniem, aby zapewnić, że zarówno filar I, jak i filar II wejdą w życie w podobnym momencie” – powiedziała na spotkaniu w Brukseli dyrektor finansowy Polski Magdalena Rzeczkowska.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że jest „całkowicie nieprzekonany” do stanowiska Polski, mówiąc, że obawy Warszawy zostały wzięte pod uwagę, a inne państwa członkowskie również poszły na ustępstwa.

Le Maire zapowiedział, że wprowadzi tę kwestię z powrotem do porządku obrad najbliższego comiesięcznego spotkania ministrów finansów UE. (Raportowanie przez Leigh Thomas; Edytowanie przez Alexandra Smitha)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *