Gospodarka
Polska: Badanie pokazuje stosunkowo wysoką akceptację społeczną dla pracowników migrujących
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, dużego i znanego w Polsce instytutu wyborczego, Zdecydowane 58% Polaków uważa, że migranci powinni mieć możliwość podejmowania w Polsce jakiejkolwiek pracy. Badanie przeprowadzono w dniach 2-11 października 2023 roku na próbie 1110 osób.
Z tego samego badania wynika, że 35% Polaków uważa, że pracownicy zagraniczni powinni być zatrudniani tylko w niektórych branżach, a tylko 4% uważa, że ta grupa nie powinna w ogóle pracować w Polsce. W porównaniu do podobnego badania z 2019 r., o 4% spadł odsetek osób uważających, że migranci powinni mieć pełny dostęp do polskiego rynku pracy.
Większość uczestników badania uważa, że zatrudnianie obywateli państw trzecich (TCN) w Polsce jest korzystne zarówno dla osób fizycznych, jak i zatrudniających ich firm (83% wobec 8% uważa inaczej) i dla polskiej gospodarki (72% wobec 17%). Ponadto 56% uważa, że jest to korzystne dla wszystkich pracowników w Polsce, a 48% uważa, że jest to korzystne dla nich samych. Do najliczniejszych grup narodowościowych wśród obywateli państw trzecich w Polsce należą Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie, Hindusi i Nepalczycy.
Respondenci mieli świadomość, że większość pracowników migrujących w Polsce to Ukraińcy. Dodatkowo większy odsetek respondentów (22%) niż w 2019 r. (8%) był świadomy rosnącej liczby pracowników z Azji, szczególnie z Nepalu, Indii i Bangladeszu.
Stosunkowo wysoka akceptacja Polaków dla zatrudniania cudzoziemców może przyczynić się do lepszej integracji migrantów pracujących w Polsce.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”