Najważniejsze wiadomości
Polska atakuje inflację pierwszą na świecie podwyżką stóp w 2022 r.
(Bloomberg) – Polska rozpoczęła w tym roku pierwszą na świecie podwyżkę stóp, sygnalizując, że jest gotowa zrobić więcej i zintensyfikować walkę z inflacją, która osiągnie szczyt w tym stuleciu.
Najczęściej czytane przez Bloomberg
Decydenci podnieśli we wtorek benchmark o 50 punktów bazowych do 2,25% po gwałtownym uderzeniu w prognozę inflacji na 2022 rok. Piętnastu z 17 ekonomistów przewidziało to w ankiecie Bloomberga, podczas gdy pozostali dwaj oczekiwali wzrostu o 75 punktów bazowych.
Działania w nadchodzących miesiącach będą nadal koncentrować się na doprowadzeniu inflacji do celu w średnim okresie, poinformował bank centralny w komunikacie po decyzji. Stwierdzono, że zakres zacieśnienia monetarnego będzie zależał od perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego, w tym rynku pracy. Gubernator Adam Glapiński poinformuje media w środę o godzinie 15:00 w Warszawie.
Decyzja ta była najszybszym krokiem w nowym roku dla banku centralnego na świecie od 2009 roku. Po tej decyzji złoty i akcje polskiego banku zyskiwały wcześniej. Waluta była tego dnia o 0,3% mocniejsza o 16:48 w Warszawie po 4,5649 za euro.
Z czwartym z rzędu wzrostem od października, Polska kontynuuje walkę o dogonienie regionalnych rywali Węgier i Czech, gdzie politycy rozpoczęli najbardziej agresywne kampanie w Europie, aby powstrzymać gwałtowny wzrost cen.
Prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński, który sprzeciwił się wezwaniu do podwyżki stóp procentowych przez większą część 2021 r., powiedział, że w zeszłym tygodniu inflacja osiągnie szczyt powyżej 8% w czerwcu i zasugerował, że potrzebne są dalsze podwyżki stóp.
Bank centralny „jest coraz bardziej zaniepokojony rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych i te obawy prawdopodobnie się utrzymają”, napisał w komunikacie prasowym Liam Peach, ekonomista Capital Economics w Londynie.
Spodziewając się dalszych podwyżek o 75 punktów bazowych w tym roku, Peach powiedziała, że „ryzyko jest prawdopodobnie przesunięte w kierunku jeszcze większego pogorszenia”, ponieważ inflacja osiąga szczyt na wyższym niż wcześniej oczekiwano poziomie, a rosnące płace „jednoczą się”. Cena płac grozi zapłonem”. . Spirala.”
W listopadzie dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła do 7,8%, najwyższego poziomu od grudnia 2000 r. Siłą napędową wzrostu są rosnące ceny energii, które zgodnie z przewidywaniami utrzymają się w tym roku. Będzie to nadal stanowić wyzwanie dla RPP, która przechodzi poważne przetasowania, gdyż prawie wszyscy jej członkowie zostaną zastąpieni do końca marca.
Wtorkowe posiedzenie będzie ostatnim dla stron targowych Jerzego Kropiwnickiego i Eugeniusza Gatnara przed ich zastąpieniem przez Senat. Izba jest gotowa wybrać w tym miesiącu byłego wiceministra finansów Ludwika Koteckiego oraz profesorów ekonomii Przemysława Litwiniuka i Joannę Tyrowicz do dziesięcioosobowego organu.
Kotecki powiedział we wtorek Senatowi, że obecna RPP „przespała” właściwy moment do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej i nie zdziwiłaby się podwyżką o ponad pół punktu procentowego.
Litwiniuk powiedział, że generalnie poprze podwyżkę stóp procentowych, a także dyskusje na temat wykorzystania „innych instrumentów dostępnych RPP”.
Kolejną obawą jest trwająca pandemia i jej potencjał osłabienia wzrostu gospodarczego, co jest główną przyczyną niechęci banku centralnego do zacieśniania polityki pieniężnej w tym roku. Rząd przywrócił pewne ograniczenia dystansu społecznego, ale zniósł pełne protokoły blokujące.
(Zaktualizowano oświadczeniem w trzecim akapicie.)
Najczęściej czytane Bloomberg Businessweek
© 2022 Bloomberg LP
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.