Nauka
Polska agencja kosmiczna podpisuje umowę z NASA na „badanie Księżyca, Marsa i nie tylko”
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała umowę ze swoim północnoamerykańskim odpowiednikiem NASA o współpracy w eksploracji kosmosu, w tym Księżyca i potencjalnie Marsa. Agencja stwierdziła, że jest to „kolejny ważny krok” w stosunkach Polski ze Stanami Zjednoczonymi, kluczowym sojusznikiem.
Wczoraj Prezydent POLSA Grzegorz Wrochna podpisał Porozumienia Artemis z Zastępcą Administratora NASA Pam Melroy podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Dubaju. Kierowany przez USA program Artemis to międzynarodowe partnerstwo, którego ostatecznym celem jest powrót ludzi na Księżyc do 2024 r.
Dziś witamy nowego członka #Artemida rodzina: Polska 🇵🇱
Polska dołącza do rosnącej listy sygnatariuszy Porozumień Artemis, demonstrując swoje zaangażowanie w przyłączenie się do naszych wysiłków na rzecz zapewnienia pokojowej i bezpiecznej eksploracji Księżyca: https://t.co/aBBMDrIw2M pic.twitter.com/N4LzFn852n
-NASA Artemis (@NASAArtemis) 26 października 2021 r
Polska staje się 13. krajem, który podpisał umowy, po Australii, Brazylii, Kanadzie, Włoszech, Japonii, Korei, Luksemburgu, Nowej Zelandii, Ukrainie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii. Ustanawia ramy eksploracji kosmosu, w tym Księżyca i Marsa.
„Jesteśmy podekscytowani, że Polska zgodziła się wspierać zasady bronione w porozumieniach” – powiedział Melroy, cytowany przez Space News. „Te zasady umożliwią nowej generacji międzynarodowe partnerstwa na rzecz eksploracji Księżyca i poza nim”.
„Razem z sekretarką [of State Antony] Blinken, witam Polskę jako najnowszego sygnatariusza Porozumień Artemis” – dodała Monica Medina, zastępca sekretarza Biura ds. Oceanów i Międzynarodowych Spraw Naukowych i Spraw Środowiskowych Departamentu Stanu USA.
Wrochna zauważyła, że polskie firmy i instytucje od dawna współpracują z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W ciągu ostatnich czterdziestu lat w ramach kilku międzynarodowych misji kosmicznych wzięło udział ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i zbudowanych przez polskich naukowców i inżynierów.
Jednak przyłączenie się do programu Artemis „daje Polsce większe możliwości udziału w wielostronnych programach NASA związanych z eksploracją Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich” – stwierdziła POLSA w oświadczeniu.
„Czy możemy wysłać polskiego astronautę na Księżyc? Być może” – stwierdził Wrochna, cytowany przez Space News. „Ale chciałbym mieć pewność, że polski sprzęt, polskie instrumenty polecą na Księżyc i inne ciała i uważam, że to jest pierwszy krok w tym kierunku”.
Polska agencja kosmiczna sformułowała swoje porozumienie również w kategoriach bardziej ziemskich celów. „To kolejny ważny krok w budowaniu współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział. Oba kraje pracują obecnie nad podpisaniem umowy ramowej o współpracy kosmicznej.
Co prezydentura Bidena będzie oznaczać dla Polski?
POLSA powstała w 2014 roku, a jej misją jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego, „łączenie świata biznesu i nauki” oraz promowanie technologii kosmicznych zarówno do użytku codziennego, jak i dla obronności państwa. Sektor kosmiczny w kraju skupia obecnie 350 firm.
Agencja stowarzyszona z Ministerstwem Rozwoju i Technologii planuje wydać w ciągu pierwszych ośmiu lat 1,429 miliarda złotych (około 360 milionów dolarów). Dla porównania, w samym 2018 roku Stany Zjednoczone wydały 41 miliardów dolarów, Niemcy 2,15 miliarda dolarów, a Francja 3,16 miliarda dolarów.
Główny autor obrazu: PxAqui (pod domena publiczna)
Maria Wilczek jest zastępcą redaktora naczelnego Notes Polska. Jest stałą pisarką dla Czasy, Ekonomista To jest Al Jazeera po angielskui pojawił się także w Polityka zagraniczna, Polityka europejska, Widz To jest Gazeta Wyborcza.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”