Connect with us

Nauka

Polska agencja kosmiczna podpisuje umowę z NASA na „badanie Księżyca, Marsa i nie tylko”

Published

on

Polska agencja kosmiczna podpisuje umowę z NASA na „badanie Księżyca, Marsa i nie tylko”

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała umowę ze swoim północnoamerykańskim odpowiednikiem NASA o współpracy w eksploracji kosmosu, w tym Księżyca i potencjalnie Marsa. Agencja stwierdziła, że ​​jest to „kolejny ważny krok” w stosunkach Polski ze Stanami Zjednoczonymi, kluczowym sojusznikiem.

Wczoraj Prezydent POLSA Grzegorz Wrochna podpisał Porozumienia Artemis z Zastępcą Administratora NASA Pam Melroy podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Dubaju. Kierowany przez USA program Artemis to międzynarodowe partnerstwo, którego ostatecznym celem jest powrót ludzi na Księżyc do 2024 r.

Polska staje się 13. krajem, który podpisał umowy, po Australii, Brazylii, Kanadzie, Włoszech, Japonii, Korei, Luksemburgu, Nowej Zelandii, Ukrainie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii. Ustanawia ramy eksploracji kosmosu, w tym Księżyca i Marsa.

„Jesteśmy podekscytowani, że Polska zgodziła się wspierać zasady bronione w porozumieniach” – powiedział Melroy, cytowany przez Space News. „Te zasady umożliwią nowej generacji międzynarodowe partnerstwa na rzecz eksploracji Księżyca i poza nim”.

„Razem z sekretarką [of State Antony] Blinken, witam Polskę jako najnowszego sygnatariusza Porozumień Artemis” – dodała Monica Medina, zastępca sekretarza Biura ds. Oceanów i Międzynarodowych Spraw Naukowych i Spraw Środowiskowych Departamentu Stanu USA.

Wrochna zauważyła, że ​​polskie firmy i instytucje od dawna współpracują z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W ciągu ostatnich czterdziestu lat w ramach kilku międzynarodowych misji kosmicznych wzięło udział ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i zbudowanych przez polskich naukowców i inżynierów.

Jednak przyłączenie się do programu Artemis „daje Polsce większe możliwości udziału w wielostronnych programach NASA związanych z eksploracją Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich” – stwierdziła POLSA w oświadczeniu.

„Czy możemy wysłać polskiego astronautę na Księżyc? Być może” – stwierdził Wrochna, cytowany przez Space News. „Ale chciałbym mieć pewność, że polski sprzęt, polskie instrumenty polecą na Księżyc i inne ciała i uważam, że to jest pierwszy krok w tym kierunku”.

Polska agencja kosmiczna sformułowała swoje porozumienie również w kategoriach bardziej ziemskich celów. „To kolejny ważny krok w budowaniu współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział. Oba kraje pracują obecnie nad podpisaniem umowy ramowej o współpracy kosmicznej.

Co prezydentura Bidena będzie oznaczać dla Polski?

POLSA powstała w 2014 roku, a jej misją jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego, „łączenie świata biznesu i nauki” oraz promowanie technologii kosmicznych zarówno do użytku codziennego, jak i dla obronności państwa. Sektor kosmiczny w kraju skupia obecnie 350 firm.

Agencja stowarzyszona z Ministerstwem Rozwoju i Technologii planuje wydać w ciągu pierwszych ośmiu lat 1,429 miliarda złotych (około 360 milionów dolarów). Dla porównania, w samym 2018 roku Stany Zjednoczone wydały 41 miliardów dolarów, Niemcy 2,15 miliarda dolarów, a Francja 3,16 miliarda dolarów.

Główny autor obrazu: PxAqui (pod domena publiczna)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *