Najważniejsze wiadomości
Polscy ustawodawcy odraczają ostateczne głosowanie nad ustawą o podziale aborcji
WARSZAWA, Polska (AP) – polscy ustawodawcy w czwartek odroczyli ostateczną decyzję w sprawie kontrowersyjnych propozycji nałożenia prawie całkowitego zakazu aborcji i kryminalizacji edukacji seksualnej w szkołach w kraju z przewagą katolicką, co może skutkować zawieszeniem rachunków.
Polskie i międzynarodowe organizacje praw człowieka zdecydowanie potępiły propozycje grupy katolickiej. Konserwatywny polski rząd był również krytykowany za wniesienie głęboko podzielonych spraw do parlamentu w czasie, gdy pandemiczne restrykcje dotyczące zgromadzeń publicznych zapobiegłyby powtórzeniu się masowych protestów, które zabiły podobne propozycje w przeszłości.
Urzędnicy rządowi zaprzeczyli temu, powołując się na terminy czekających na rozpatrzenie wniosków ustawodawczych.
Niektóre kobiety nadal nosiły maski, aby zaprotestować przeciwko ustawie aborcyjnej w Warszawie i innych miejscach w tym tygodniu, a eksperci ONZ wezwali Polskę do odrzucenia propozycji zakazu aborcji nawet w przypadku płodów z problemami zdrowotnymi tak poważnymi, że prawdopodobnie nie przeżyją.
Ustawodawcy głosowali w czwartek między 375 a 68, aby wysłać propozycję ustawy aborcyjnej do dwóch komisji w celu dalszej dyskusji. Ten proces może zająć miesiące, a nawet lata. Nie było decyzji, kiedy i czy projekt powinien zostać zwrócony do parlamentu do ostatecznego głosowania.
Ponadto do komitetów przesłano projekt ustawy kryminalizującej edukację seksualną w szkołach. Kibice mówią, że chcą walczyć z pedofilią i zniechęcać do wczesnej rozwiązłości. Krytycy twierdzą, że stworzyłoby to narzędzie prawne do prześladowania gejów poprzez zrównanie homoseksualizmu z pedofilią.
Kolejną kontrowersyjną ustawą przesłaną do komitetów była propozycja grupy obywatelskiej mająca na celu ochronę przed żydowskimi roszczeniami skonfiskowanymi Żydom w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu – i dla których nie ma żyjących spadkobierców. Został sporządzony w odpowiedzi na amerykańską ustawę JUST, która nakłada na Departament Stanu obowiązek informowania Kongresu o polityce, jaką poszczególne kraje prowadzą w celu zwrotu odszkodowania za skonfiskowane mienie żydowskie.
Rządząca w Polsce konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość nalegała na przedstawienie wszystkich trzech propozycji pod dyskusję w tym tygodniu, ale pozostawiła swoim prawodawcom swobodę głosowania.
W Polsce obowiązują już jedne z najsurowszych praw antyaborcyjnych w Europie, które zezwalają na aborcję tylko po gwałcie lub kazirodztwie, jeśli życie lub zdrowie matki jest zagrożone lub w przypadku wady płodu.
Społeczeństwo tego kraju jest głęboko podzielone między tradycjonalistów, którzy są lojalni wobec potężnego Kościoła katolickiego, a świeckimi Polakami, którzy dążą do większej liberalizacji.
Rząd jest również atakowany przez partie opozycyjne za naleganie na wznowienie wyborów prezydenckich 10 maja pomimo blokady koronawirusa poprzez głosowanie korespondencyjne zamiast wysyłania wyborców do lokali wyborczych.
Opozycja twierdzi, że daje to niesprawiedliwą przewagę urzędującemu konserwatystom w wyborach na reelekcję, argumentując, że skorzysta na większej reklamie w mediach państwowych.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.