Nauka
Polscy naukowcy odkrywają pierwszą na świecie „ciężarną” mumię egipską
Polscy naukowcy poinformowali w czwartek, że odkryli pierwszą na świecie ciężarną mumię egipską podczas badania szczątków liczących 2000 lat znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
„Mój mąż Stanisław, egipski archeolog, i ja spojrzeliśmy na zdjęcia rentgenowskie i zauważyliśmy znajomy widok dla rodziców trojga dzieci w brzuchu zmarłej kobiety – małą stopę!” Dziennikarzom powiedziała Marzena Ozarek-Szilke, antropolog i archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dalsza analiza wykazała, że cały płód i naukowcy pracujący nad Warsaw Mummy Project uważają, że kobieta była w wieku od 20 do 30 lat i była w 26-30 tygodniu ciąży.
„Nie wiemy, dlaczego nie usunięto płodu z brzucha zmarłego podczas mumifikacji” – powiedział kolejny uczestnik projektu Wojciech Ejsmond z PAN.
„To dlatego ta mumia jest naprawdę wyjątkowa. Nie byliśmy w stanie znaleźć podobnego przypadku. Oznacza to, że 'nasza’ mumia jest jedyną rozpoznaną na świecie mumią, która ma płód” – powiedział.
Ozarek-Szilke spekulował, że być może podjęto próbę „zakamuflowania ciąży… lub, być może, miało to jakieś znaczenie związane z wierzeniami i odrodzeniem w zaświatach”.
Na podstawie analizy hieroglifów sarkofagu pierwotnie uznano mumię za mumię księdza, który żył od pierwszego wieku pne do pierwszego wieku naszej ery.
Naukowcy uważają teraz, że może być nawet starszy i badają możliwe przyczyny śmierci.
Mumii nie otwarto, ale skan wykazał, że kobieta miała długie kręcone włosy sięgające jej do ramion.
Badania zostały opublikowane w najnowszym numerze Journal of Archaeological Science.
„To pierwszy znany przypadek zabalsamowania ciała kobiety w ciąży… Otwiera nowe możliwości badania ciąży w starożytności i praktykach związanych z macierzyństwem” – czytamy w artykule.
Badania zostały przeprowadzone przez Affidea, firmę zajmującą się analizami medycznymi, przy użyciu sprzętu dostarczonego przez GE, sponsorów projektu.
Mumia została sprowadzona do Polski w XIX wieku i znalazła się w zbiorach antyków Uniwersytetu Warszawskiego.
Znajduje się w Muzeum Narodowym od 1917 roku, gdzie jest eksponowany obok sarkofagu.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”