Connect with us

Nauka

Polscy naukowcy dokonują nowego odkrycia międzygwiazdowych metali ciężkich – The First News

Published

on

Polscy naukowcy dokonują nowego odkrycia międzygwiazdowych metali ciężkich – The First News

Polskie badania pokazują, że komety 2I / Borysow (na zdjęciu) i Układ Słoneczny mają jeszcze więcej wspólnego niż wcześniej sądzono.
NASA / domena publiczna

Dwóch polskich badaczy odkryło opary niklu w atmosferze zamarzniętej międzygwiazdowej komety 2I / Borisov, donosi prestiżowe międzynarodowe czasopismo naukowo-techniczne „Nature”.

„Nieoczekiwane” odkrycie Piotra Guzika i Michała Drahusa z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, opublikowane w czasopiśmie Nature, może pomóc wyjaśnić, jak powstał Układ Słoneczny.

Obserwacje lodowej międzygwiazdowej komety 2I / Borisov polskich naukowców zostały przeprowadzone pod koniec stycznia 2020 r. I wykorzystały dane z Very Large Telescope Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO’s VLT). W tym czasie kometa była obserwowana w odległości około 300 milionów kilometrów od Słońca (około dwukrotna odległość między Ziemią a Słońcem).

Mimo dużej odległości Polacy stwierdzili, że zimna atmosfera 2I / Borisov zawiera gaz niklowy.

Odkrycie było zaskakujące, ponieważ metale ciężkie w postaci stałej, takie jak nikiel, zwykle występują w skalistym wnętrzu komet, ale w postaci gazowej substancje te są częściej kojarzone z gorącymi środowiskami, takimi jak atmosfery komet przelatujących bardzo blisko Słońca .

Guzik zauważył: „Na początku ciężko nam było uwierzyć, że atomowy nikiel może faktycznie być obecny w 2I / Borisov tak daleko od Słońca”.

„Potrzeba było wielu testów i weryfikacji, zanim mogliśmy się przekonać” – dodał.

Gazeta zauważyła, że ​​szczegółowe badania ciał międzygwiazdowych są kluczowe dla nauki, ponieważ zawierają cenne informacje o obcych układach planetarnych, z których się wywodzą.

„Nagle rozumiemy, że gaz niklowy jest obecny w atmosferach komet w innych zakątkach galaktyki” – powiedział Drahus.

Polskie badania pokazują, że komety 2I / Borysow i Układ Słoneczny mają jeszcze więcej wspólnego, niż wcześniej sądzono.

„Teraz wyobraź sobie, że komety w naszym Układzie Słonecznym mają swoje prawdziwe odpowiedniki w innych układach planetarnych – czy to fajne?” zakończył Drahu.

READ  „Wszyscy mamy do odegrania rolę” w zapewnieniu przetrwania i rozkwitu demokracji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *