Connect with us

Gospodarka

Polscy lekarze zapowiadają protesty na dwa tygodnie przed wyborami

Published

on

Polscy lekarze zapowiadają protesty na dwa tygodnie przed wyborami

Największy w Polsce związek lekarzy i stowarzyszenie młodych lekarzy zapowiedziały wiec protestacyjny na 30 września, na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi.

Apelują o cofnięcie niedawno wprowadzonych zmian w systemie recept – które spotkały się z szeroką krytyką środowisk medycznych i przyczyniły się do dymisji ministra zdrowia w tym tygodniu – oraz o zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną w Polsce, które należą do najniższych w Unii.

„Ochrona zdrowia MUSI stać się centralnym punktem programu politycznego tych wyborów” – napisał OZZL. „Niezależnie od tego, kto zasiada w parlamencie, oczekujemy prawdziwych zmian, a nie pustych obietnic. Oczekujemy szacunku, dialogu i troski o zdrowie polskiego pacjenta.”

Ogłoszenie protestu nastąpiło zaledwie dwa dni po rezygnacji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Nie podano oficjalnego powodu, ale decyzja zapadła po tym, jak Niedzielski spotkał się z powszechną krytyką za ujawnienie danych osobowych lekarza.

Ten lekarz, Piotr Pisula, był jednym z wielu lekarzy, którzy kwestionowali decyzję Niedzielskiego o ograniczeniu możliwości wystawiania cyfrowych recept. W odpowiedzi minister zdrowia poinformował, że Pisuli przepisano leki przeciwpsychotyczne i przeciwbólowe.

OZZL ma teraz nadzieję, że następczyni Niedzielskiego na stanowisku ministra zdrowia – Katarzyna Sójka, która sama jest lekarzem – „uchyli wszelkie szkodliwe i niezgodne z prawem zmiany w receptach wprowadzone przez Adama Niedzielskiego”.

Ministerstwo uzasadniło ograniczenia jako niezbędny środek do rozprawienia się z tak zwanymi „fabrykami receptur”, które sprzedają duże ilości przepisów online. Ale lekarze twierdzą, że zmiany sprawiły, że niektórzy pacjenci, zwłaszcza osoby starsze i krytycznie chore, nie są w stanie otrzymać niezbędnych leków.

Związek lekarzy wzywa również do zwiększenia wydatków na zdrowie do co najmniej 8% PKB.

READ  Węgry zatwierdzają członkostwo Finlandii w NATO na Zachodzie

Według danych Eurostatu Polska ma jedne z najniższych względnych wydatków na zdrowie w UE, wyprzedzając tylko Rumunię i Luksemburg z 6,5% PKB w 2020 r.

Kolejnym wymogiem jest wprowadzenie standardów kadrowych zapewniających odpowiednią liczbę lekarzy na jednego pacjenta.

W 2021 r. na 1000 osób w Polsce przypadało 3,44 lekarzy i 5,68 pielęgniarek, co jest jednym z najniższych wskaźników Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OZZL i Porozumienie Rezydentów, reprezentujące lekarzy stażystów, również domagają się lepszego szkolenia dla lekarzy.

Porozumienie Rezydentów twierdzi, że w ostatnich latach w Polsce doszło do „niezwykle niebezpiecznego i nielegalnego” pogorszenia jakości edukacji medycznej.

W minionym roku akademickim w Polsce na studia medyczne rozpoczęło się 9,5 tys. osób, co jest rekordem. Było to możliwe między innymi dzięki otwarciu studiów medycznych na uczelniach, które wcześniej nie kształciły żadnego personelu medycznego.

Tworzenie nowych wydziałów jest zgodne z unijnym prawem, które stanowi, że przyszli lekarze powinni kształcić się na uczelniach wyższych lub pod ich nadzorem. Wywołało to jednak sprzeciw środowiska medycznego w Polsce, które zwróciło się do Komisji Europejskiej o wyjaśnienia.

„Jeśli wpuszczasz na rynek nieprzygotowanych lekarzy, narażasz pacjenta” – mówi stowarzyszenie mieszkańców. „Dopasowuje się do ambicji i marzeń młodych ludzi”.

Ani oni, ani OZZL nie określili jeszcze formy ani dokładnego miejsca protestu. Na razie tylko zasugerowali, że odbędzie się ona w Warszawie 30 września, na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października.

Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia zorganizowali w ostatnich latach szereg strajków i protestów, w szczególności domagając się większych inwestycji w opiekę zdrowotną oraz lepszych płac i warunków dla personelu.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną fundację non-profit, finansowaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Niemcy: Wyjście z rosyjskiej ropy późnym latem jest „realistyczne”

Źródło głównego zdjęcia: Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *