technologia
Polscy inżynierowie wspólnie opracowują metodologię testowania systemów przeciwdronowych
Polscy inżynierowie optoelektronicy wspólnie opracowali kryteria testowania i doboru technologii antydronowych do ochrony infrastruktury, granic i mieszkańców poszczególnych krajów UE.
Komisja Europejska uznała projekt COURAGEOUS z udziałem Wojskowej Akademii Technicznej za główny filar swojej polityki zwalczania potencjalnych zagrożeń ze strony niewspółpracujących systemów bezzałogowych statków powietrznych.
Drony – stosunkowo tanie, proste i powszechnie dostępne urządzenia – wykorzystywane są w działalności przestępczej. Wraz z ich rozwojem powstają systemy potrafiące wykrywać, śledzić, identyfikować i chronić bezzałogowe statki powietrzne przed szkodliwymi działaniami. Kraje UE zapobiegają w ten sposób nielegalnym praktykom, chroniąc lotniska, infrastrukturę krytyczną i granice, a także zabezpieczając ludzi w miejscach publicznych i na imprezach masowych. Produkcja systemów przeciwlotniczych jest na świecie dobrze rozwinięta, jednak nie jest w żaden sposób ujednolicona. Systemów tych nie można technicznie porównywać ani nawet różnicować.
NORMY OCHRONY PRZEDMIOTÓW I OSÓB
Władze w państwach członkowskich UE wybierają systemy antydronowe spośród wielu dostępnych komercyjnych rozwiązań cybernetycznych i innych. Ekspertyzy wskazują jednak, że często systemy nie spełniają deklarowanych parametrów lub są błędnie opisane. To sprawia, że wybór technologii jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla lokalnych firm, które nie posiadają wystarczających umiejętności technicznych i wiedzy w tym obszarze.
Dlatego w październiku 2023 r. Komisja Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie testowania systemów obrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi. EUR-Lex – 52023DC0659 – DE – EUR-Lex (europa.eu) dokumenty mówią, że będzie on oparty na wynikach projektu COURAGEOUS. Projekt zapewni wytyczne, które pomogą władzom państw członkowskich wybrać technologie odpowiednie do ich potrzeb operacyjnych.
FILAR POLITYKI PRZECIWKO UAS
Instytut Optoelektroniki (IOE) Wojskowej Akademii Technicznej od dwóch lat uczestniczy w projekcie COURAGEOUS finansowanym ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej. Szefem konsorcjum jest Królewska Akademia Wojskowa Belgii.
Eksperci pracują nad ujednoliconą metodologią testowania systemów przeciwdronowych. Opierają się na licznych scenariuszach nielegalnego wykorzystania dronów do szkodliwych celów. Scenariusze te obejmują: bezpieczeństwo więzień i lotnisk, ochronę infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo granic, przemyt narkotyków i handel ludźmi. Z wyników projektu skorzystają organy ścigania i instytucje publiczne.
„Policja w krajach Unii Europejskiej ma trudności z przystosowaniem odpowiednich narzędzi do konkretnych przypadków nielegalnego użycia dronów”. Interpol rozpowszechni wyniki projektu COURAGEOUS wśród organów ścigania, co zaowocuje znacznie lepszym zrozumieniem możliwości policji walczącej z dronami. systemy wniosą swój wkład. „Wyniki mogą okazać się przydatne na całym świecie” – mówi kierownik projektu w IOE, pułkownik dr. Marek Żywkowski, profesor Wojskowej Akademii Technicznej.
POLSKI WKŁAD W METODOLOGIĘ MIĘDZYNARODOWĄ
Naukowcy IOE analizują dostępne na światowym rynku systemy antydronowe. Opracowujesz mierzalne i niezależne od technologii wymagania funkcjonalne i wydajnościowe. W zależności od scenariusza testowego utworzysz metryki dla różnych systemów wykrywania, śledzenia i identyfikacji dronów. Udoskonalą także metodologię testowania i oceny systemów walki przeciw dronom. Zawierają wytyczne dotyczące testowania zarówno pojedynczych czujników, jak i systemów zintegrowanych.
„Udane testy walidacyjne przeprowadzono już w Belgii i Grecji. Metodologia zostanie zatwierdzona podczas testów końcowych w Hiszpanii, przeprowadzonych przy aktywnym udziale zespołu IOE Wojskowej Akademii Technicznej. Testy obejmą szeroką gamę komercyjnych systemów przeciwdronowych. „Dzięki zastosowanej metodologii twórcy takich systemów będą mogli podejmować decyzje projektowe również w oparciu o dane ilościowe” – mówi płk Życzkowski.
Projekt zostanie ukończony w 2024 roku. Wyniki projektu są dostępne dla państw członkowskich, a także wybranych krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych, m.in Interpol.
PAP – Nauka w Polsce
kol/ bar/ czapka/
tr.RL
Fundacja PAP umożliwia bezpłatne przedrukowanie artykułów z portalu „Nauka w Polsce” pod warunkiem, że raz w miesiącu zostaniemy poinformowani e-mailem o korzystaniu z portalu i wskazanym źródle artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, w czasopismach adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o podanie tytułu i treści przekazu naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie, podobnie jak ma to miejsce również na naszym profilu na Facebooku.