Najważniejsze wiadomości
Polscy geografowie tworzą mapę świata Wiedźmina
Geografowie z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli mapę świata opisaną w Wiedźmin, pokazujące lokacje polskiego autora Autorski cykl powieści Andrzeja Sapkowskiego a także popularne gry wideo i seriale Netflix.
Jej autorzy twierdzą, że nowa mapa, będąca częścią finansowanego przez państwo atlasu pokazującego „Polska we współczesnym świecie”, jest pierwszym tak szczegółowym przedstawieniem terenu, granic i położenia miast i wysp na Wiedźmin świat.
„Wszyscy o tym słyszeli Wiedźmin”, piszą autorzy na swojej stronie na Facebooku. „Ale gdzie to wszystko się dzieje? Gdzie jest Kaer Morhen – twierdza wiedźminów? Gdzie jest Wyzima, stolica Temerii, gdzie Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu?
„Jak daleko jest od archipelagu Skellige do Cintry? Na tej mapie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te i inne pytania. Dzięki niemu możesz śledzić losy bohaterów, zrozumieć geopolitykę Królestw Północy i topografię kontynentu.”
Zespół projektowy twierdzi, że mapa zaprojektowana przez Marcina Wereszczyńskiego jest inspirowana oryginalne książki a także wiele późniejszych adaptacji i dzieł osadzonych w tym samym świecie, w tym m.in serial telewizyjny, gry i komiksy. Wśród jego cech charakterystycznych są osady oznaczone liczbą mieszkańców i wysokością.
Zawiera również wiele nazw i cech geograficznych wymyślonych na potrzeby mapy, choć Wereszczyński zadbał o to, by ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek odpowiadał innym mapom tworzonym wcześniej przez fanów.
„Atlas geograficzno-polityczny Polski. Polska we współczesnym świecie”, który otrzymał prawie 1 mln zł dofinansowania z ministerstwa kultury w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uwalnia seria map na swojej stronie internetowej.
Wśród nich jest językowe pochodzenie nazw rzek, krajów ojczystych uczestników Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopinaoraz zagraniczne lokacje filmowe w Polsce. Wiele z nich zostanie opublikowanych w nowym atlasie jeszcze w tym roku.
Historie Geralta z Rivii, publikowane najpierw w magazynach fantasy w latach 80., a następnie w formie książkowej w latach 90., stały się jednym z najbardziej udanych polskich produktów eksportowych popkultury.
Gra wideo CD Projekt oparta na książkach, wydana po raz pierwszy w 2007 roku, wystartowała Wiedźmin do jeszcze większej międzynarodowej renomy.
Serial został następnie zaadaptowany przez Netflix na program telewizyjny z Henrym Cavillem w roli głównej, który wystartował w 2019 roku. Przez krótki czas była to najchętniej oglądana produkcja serwisu streamingowego. Druga seria pojawiła się w zeszłym miesiącu, a trzecia została oddana do użytku.
Świetnie się bawiłem rozmawiając z filmowcem Tomkiem Bagińskim o jego pracy jako producenta wykonawczego przy dużym serialu telewizyjnym @Witchernetflix.: wyzwania, sukcesy, inspiracje i błędy mega projektu. https://t.co/GdAGJSggdV
— Stanley Bill (@StanleySBill) 6 lutego 2020 r.
Główne źródło obrazu: Uniwersytet Warszawski
Ben Koschalka jest tłumaczem i asystentem redaktora w Notatki z Polski. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, od 2005 roku mieszka w Krakowie.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.